БЕОГРАДСКЕ ПРИЧЕ: Време када су шине водиле испред Скупштине, а "Симићеви" трамваји се клацкали ка Теразијама

З. Николић

25. 04. 2021. у 11:30

ТАМО где се са Теразија, поред Игуманове палате одваја улица која би водила ка Тргу Николе Пашића и Скупштини, а затим наставља Булевар краља Александра, пре Другог светског рата био је потпуно другачији амбијент.

БЕОГРАДСКЕ ПРИЧЕ: Време када су шине водиле испред Скупштине, а Симићеви трамваји се клацкали ка Теразијама

Фото: Архива

Са обе стране улице постојале су зграде које су биле и те како важне за ондашњи Београд. Данас зграде остају само са десне стране, док се са леве отвара широк простор трга којим доминира скулптура Николе Пашића.

На том простору улица је са обе стране имала зграде. Ту се некада налазио суд, баш на празном простору које заузима данашњи Трг. Неизбежна је била и кафана "Топола" која је такође морала да напусти стари Београд, отварајући простор неком другом, новом граду.

Две фотографије из тридесетих година прошлог века подсећају на то доба. На њима су трамваји чије трасе би данас збуниле савремене Београђане јер су се простирале до платоа испред Скупштине. Тек одатле су поменутом саобраћајницом возили ка Теразијама, а потом и низбрдо низ Призренску, а потом и Бранкову улицу.

Фото: Архива

 

Ни мало случајно трамваје нисмо назвали "Симићевим", по Аци Симићу, легендарном фотографу оног доба који је сачинио обе фотографије, једну 1926, а другу 1930. године. Овај сјајни човек је аутор огромног браја снимака који се и данас највише "шире" интернетом, а лаички коментари "интернет колекционара" углавном нису повезали да је један исти аутор забележио све ове незаборавне кадрове.

Срећом, виши кустос Музеја града Београда Дарко Ћирић направио је сјајну књигу и изложбу под насловом "Градски номад" као омаж овом великом фотографу.

Тако ови кадрови подсећају на Београд када су се трамваји пробијали кроз блато које је окруживало пругу, или, опет, на сунчане дане када су поред шина били поређани кафански столови.

Фото: Архива

"14" ДО ЗЕМУНА

Ма колико да је то необично садашњим Београђанима, трамвај са ознаком "14" водио је ка Земуну, и то баш овом низбрдицом, од "Москве", поред Зеленог венца, па затим преко Моста краља Александра који је претходио данашњем Бранковом мосту.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (0)

ПОСЛЕДЊИ ЛОВАЦ НА НАЦИСТЕ ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈЕ О СРЕБРЕНИЦИ: Није било геноцида, ово би умањило значај тог термина