УКИНУТА ШИРИНА ГРАДА: Вишеспратнице Новог Београда некада су представљале наговештај новог доба
31. 12. 2020. у 21:30

Фото: Архива
КАДА су подизане вишеспратнице на Новом Београду, почетком седамдесетих година прошлог века, представљале су врхунску атракцију и наговештај новог доба.
Био је то грађевински искорак ка много бољим временима. Начин становања у главном граду био је знатно измењен и осавремењен, а био би и вреднији поштовања да је очувана првобитна идеја ондашњих урбаниста и пројектаната.
Све то је пало у воду када је надвладао "инвеститорски урбанизам" који смо касније "уприличили" свом граду, тако да су многа здања умештена у слободне просторе који им, по урбанистичкој логици ствари - не би припадали.
Одмереност
Новобеоградски блокови "21", "22" и "23" са једне стране, и "28", "29" и "30" са друге - чинили су велику урбанистичку целину која је имала своја важна правила. На самом рубу који чине овај велики правоугаоник налазе се солитери, а унутрашњост сваког од блокова понаособ подразумевала је тржне центре, школе и обданишта.
Све је осмишљено тако да аутомобили не могу да уђу у централни део, што до данас није испоштовано.
Нови Београд је у старим замислима био шири, ведрији и пространији.
Ови кадрови подсећају на његово настајање, када су прављени блокови "21" и "23".
Било је то време када је Улица Милентија Поповића имала само две траке, Центар "Сава" је био тек међу визијама будућих градитеља, а иза "Шест каплара" полако је ницало здање основне школе. У прво време је та школа носила име по Јосипу Брозу Титу, да би данас била именована по песнику Јовану Дучићу.
Druga fotografija: Ništa gluplje nisu mogli da naprave.
Autor teksta ne razume da urbanizam pre 70 godina nije civilizovan I savremen urbanizam. Ne razume da se grad siri I da Novi Beograd nije vise periferija za takve blokove. Takodje ne shvata sta je savremeno, a to su visespratnice male u osnovi sa mnogo zelenila na placu, a ne monstrumi od betona, gde je zivot nehuman. Investitorski urbanizam ne postoji u Beogradu, jer da postoji Beograd bi bio razvijen kao Majami, Cikago, Varsava ili Bratislava. Postoji ilegalna nadogradnja, upravo zbog urbanista.
Meni je zao dece koja tu zive u tom betonu totalno nehumani uslovi jad i beda
Коментари (3)