ГРАДЊА НЕ МУТИ ВОДОИЗВОРИШТЕ: Уочи расправе о плану уређења Макишког поља огласио се Институт за водопривреду "Јарослав Черни"

М. СТАНОЈКОВИЋ

29. 12. 2020. у 07:26

УДРУЖЕЊА грађана у уторак ће покушати да опструирају рад Скупштине града због планираног усвајања плана детаљне регулације Макишког поља, јер ће, како они сматрају, овим документом бити раскрчен пут ка уништавању водоизворишта.

ГРАДЊА НЕ МУТИ ВОДОИЗВОРИШТЕ: Уочи расправе о плану уређења Макишког поља огласио се Институт за водопривреду Јарослав Черни

Фото Н. Фифић

С друге стране, Институт за водопривреду "Јарослав Черни" и саопштењу наводи да нема основа за забринутост и да је њихова студија која је претходила плану детаљне регулације то и показала.

Уз тврдње да ову тачку дневног реда, уз мноштво других планова, надлежни хоће да прогурају на последњој седници у овој години, Удружење "Битка за Кошутњак" позвало је грађане да се окупе испред Сава центра и уколико буде неопходно уђу у скупштинску салу.

- Ту нема никаквог гласања или разматрања, само се констатује чињеница. Осим захтева за прекид рада, подносимо и обавезујуће предлоге скупштинских одлука у име више група грађана за обуставу свих јавних увида, укључујући и Макишко поље, све док се епидемија не заврши - наводе у Удружењу "Битка за Кошутњак".

Како наводе у Институту "Јарослав Черни", који је израдио хидротехничку студију, планом детаљне регулације за Макишко поље предвиђена је урбанизација подручја у широј зони заштите водоизворишта.

- У тој зони је допуштена градња, али уз примену стандардних техничких и додатних мера којима би се обезбедила заштита постојећег дела изворишта - наводи директор Института Душан Ђурић. - Наша студија је била основ за израду плана, у складу са важећим зонама заштите водоизворишта.

Решење о одређивању зона санитарне заштите изворишта подземних и површинских вода Београд донело је Министарство здравља 2014. године, подсећају у Институту, а на основу "Елабората о зонама санитарне заштите" који је израђен у Институту 2013. године.

- Тим елаборатом је дат и предлог мера и ограничења унутар санитарне заштите, а у широј зони је допуштена градња, али уз мере, чиме је обезбеђена заштита постојећег дела изворишта - тврде у Институту.

НОВОБЕОГРАДСКИ БЛОКОВИ

КАО пример београдских насеља унутар шире зоне заштите изворишта, у Ииституту "Јарсолав Черни" наводе новобеоградске блокове 70,70а, 40 и 45, који, како је навео, опстају на растојању мањем од 200 метара дуже од четири деценије, без угрожавања квалитета воде на бунарима.

"ВОДОВОД": ПРИЧЕ О УГРОЖАВАЊУ ЛАЖ

ПОВОДОМ тврдњи да ће пројектом градње на Макишком пољу бити угрожено водоизвориште, огласило се и предузеће "Београдски одовод и канализација" наводећи да је трећа зона заштите увек била предвиђена за градњу.

- Такве тврдње су обична лаж, а њихово намерно пласирање представља кривично дело ширење лажних вести и узнемиравања грађана. Ми смо учествовали у изради плана са аспекта заштите водоизворишта, али и очувања водоводног и канализационог система. Условима су дефинисане мере ограничења у зависности од намене и врсте објеката на предметном подручју. Макишко поље припада широј зони санитарне заштите, што значи да у тој зони не постоје водозахватни објекти на отвореним токовима, нити рени-бунари.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (0)

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна