НАДГРАДЊА СКЛОНИШТА НЕЋЕ ПРОЋИ: Грађани Борче потписивали петицију против плана о надзиђивању у насељу

А. З. КЛИСУРИЋ

20. 12. 2020. у 10:30

ДАНАС се завршава рани јавни увид у План детаљне регулације (ПДР) за надзиђивање четири склоништа у Борчи и једно на Чукарици.

НАДГРАДЊА СКЛОНИШТА НЕЋЕ ПРОЋИ: Грађани Борче потписивали петицију против плана о надзиђивању у насељу

Фото В. Н.

Идејно решење, које предвиђа надзиђивање, али и чување "бункера" који би се нашли под вишеспратницама, изазвало је бурне реакције међу грађанима Борче. Јуче је прикупљено више од 700 потписа против плана, а биће поднете и жалбе.

Секретаријат за урбанизам и грађевинске послове ставио је план детаљне регулације на рани јавни увид, а одлуку о његовој изради донело је ЈП "Склоништа".

Борчанци не желе да зелене површине изнад "бункера који су им 1999. године сачували живу главу" постану вишеспратнице. Како наводе, ово је место где деца зими уживају у зимским чаролијама.

НАЈВИШЕ ИХ ИЗГРАЂЕНО ТОКОМ ОСАМДЕСЕТИХ

ИЗГРАДЊА оваквих објеката започета је 1951. године у складу са Наредбом о изградњи склоништа у новоградњама, коју је донело тадашње Министарство унутрашњих послова.

Бункери су највише грађени у периоду од 1960. до 1990. године, а највећи број њих "никао" је током осамдесетих година прошлог века, а у складу са Законом о стандардизацији и подзаконским актима који су тада важили.

Јавно предузеће "Склоништа" у Београду брине о 980 јавних и блоковских скровишта, на територији 15 београдских општина. Скоро трећина ових објеката у мирнодопским условима служи као остава, коју користе станари оближњих зграда. Иако су од изузетног значаја током ратних дејстава за становништво, у мирним временима одређени број бункера служи и за издавање.

Фото В. Н.

Ово јавно предузеће брине се о организацији изградње, одржавања, техничке контроле и мирнодопског коришћења јавних и блоковских склоништа. Највећи број оваквих објеката је на три београдске општине: на Новом Београду их је 244, у Раковици 130, а на Вождовцу 107. Склоништа у Барајеву и Сурчину нису у систему одржавања.

- Министарство унутрашњих послова и Сектор за ванредне ситуације редовно контролишу и проверавају стање ових објеката којима управља наше предузеће - рекли су за "Новости" у ЈП "Склоништа". - Од 980, колико их има на територији града, само 280 је погодно за издавање, од тога су под закупом 154 објекта. Остали склонишни простори се редовно јавно оглашавају за издавање. То су углавном објекти без мокрог чвора, са лошим прилазима и налазе се испод нивоа земље па је и интересовање за њих минимално.

Од укупног броја бункера, у мирнодопским условима 315 скровишта на територији Београда служи станарима као остава. Они који одлажу своје ствари у овим објектима имају кључеве, па је понекад тешко држати под контролом њихово стање.

Како су нам још рекли у овом предузећу, ови објекти одржавају се у складу са Законом о смањењу ризика од катастрофа и управљању ванредним ситуацијама и Правилником о техничким нормативима за изградњу склоништа.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ТИТО ТРАЖИО БАТИ ДА МУ ИСПРИЧА ВИЦ О ЊЕМУ: Овај одговор је добио од глумца (ВИДЕО)