БЕОГРАДСКЕ ПРИЧЕ: Опис из "Географије Краљевине Југославије"

З. НИКОЛИЋ

05. 08. 2020. у 15:00

ПРЕЛИСТАВАЊЕ уџбеника "Географија Краљевине Југославије", штампаног неколико година пре Другог светског рата, данас изгледа као интересантно штиво садашњим Београђанима.

БЕОГРАДСКЕ ПРИЧЕ: Опис из Географије Краљевине Југославије

Фото: Приватна архива

Издвајамо неколико података који привлаче пажњу.

- Београд је престоница Југославије и седиште свих врховних власти у земљи. Код задњег пописа становништва имао је 298.358 становника, али садашњи број становништва пење се до 450.000, што доказује да је Београд велики европски град. На подножју Авале, а на саставу двеју великих река Саве и Дунава, Београд има тако диван положај да је то ретко наћи код кога другог европског града. О Београд су се отимали многи народи, док при крају 13. века није потпао под власт краља Драгутина Немањића. Од тада је Београд српска престоница.

Аутор на начин који је био својствен за тридесете године прошлог века наставља причу.

- Пре сто година Београд није имао ни 10.000 становника. Када су 1867. године Турци предали кључеве Београда кнезу Михаилу, варош се почела нагло ширити. Пре Првог светског рата Београд је имао 100.000 становника. Град је за време рата био знатно оштећен бомбардовањем. После светског рата југословенска престоница почела се нагло развијати и опорављати, док се није развила у данашњи велики град.

О Београд су се отимали многи народи

"Интересантне тачке Београда су: Стара Калемегданска тврђава са војним музејом, Калемегдански парк са зверињаком (прилично згодан назив за зоолошки врт. Прим аут.), Дедиње са дворцем Њ.В. Краља и Белим Двором Кнеза Намесника, излетиште Београђана Топчидер и Авала са гробом Незнаног Јунака, Зграда Народног Представништва, Црква Светог Саве која је још у изградњи... (Овај пасус је преписан, уз поштовање правописних правила оног доба.)

Фото: Приватна архива

- Београд има једно пристаниште на Дунаву и друго на Сави. Савско пристаниште уређује се и биће једно од најуређенијих у Средњој Европи. Земун је саставни део Београда са којим је спојен са два велика моста.

Фото: Приватна архива

ПАНЧЕВО

АУТОРИ уџбеника напомињу и да је Панчево "сада посебна општина, али ће и оно наскоро постати предграђе Београда. Са Београдом је везано великим Панчевачким мостом.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

ЧУДО У БЕОГРАДУ: Руска химна престала да се интонира током доделе злата, а онда се десило - ово (ВИДЕО)