„ЧИСТОЋА“ У УТОРАК НАСТАВЉА ПРОЛЕЋНУ АКЦИЈУ: Сузбијање крпеља

ЕКИПЕ Сектора екологије и унапређења животне средине Јавног комуналног предузећа „Градска чистоћа“ Београд ће у уторак, 26. маја наставити пролећну акцију сузбијања крпеља на јавним градским површинама.

„ЧИСТОЋА“ У УТОРАК НАСТАВЉА ПРОЛЕЋНУ АКЦИЈУ: Сузбијање крпеља

Фото: Архива Градска чистоћа

„Градска чистоћа“ сваке године прати бројност крпеља на територији свих 17 београдских општина. Март ове године је био знатно хладнији у односу на исти месец прошле године, тако да је и бројност крпеља на терену у марту месецу била нижа.

Топлији временски услови, као и смена кише и сунчаних интервала погодовали су развоју крпеља, а резултати мониторинга показују присуство крпеља на јавним зеленим површинама.

Дакле, активност крпеља је условљена температуром и влагом као и дужином дана, а њихова бројност из године у годину варира у зависности од климатских услова.

У нашим крајевима активност крпеља се јавља у два периода, у току пролећа и јесени. За време високих летњих, као и ниских зимских температура активност крпеља опада.

Акција сузбијања крпеља ће се током сутрашњег дана спроводити у периоду од 09.00 до 14.00 часова и обухватиће следеће јавне зелене површинe: Кошутњак, Пионирски град, Аду Циганлију, Макишку страну Аде Циганлије, Ново Скојевско насеље, Филмски град, Миљаковачку шуму, парк "Беле воде", Липовачку шуму, Хајд парк,  Топчидер, Авалу, СП "Јајинци", Бањичку шуму, Степин гај, Звездарску шуму, Ћалије, Шумице, Нови Београд-Ушће, Бојчинску шуму, СЦ "Сурчин", Младеновац-Селтерс бању, Сопот, излетиште Трешња, Шупљу стену, Лазаревац- Очаге, Барајево-око језера Дубоки поток, насеље Гај, Бечмен рибњак, парк Јаково, Бољевци-наутичко село, као и јабне зелене површине по пријави грађана: у Раковици, на Звездари, Вождовцу, Медаку 3,  у Земуну, Барајеву, и на Карабурми.

Уколико грађани примете повећано присуство крпеља на јавним зеленим површинама, могу га  пријавити позивом на број Сервисног центра гарада Београда 11-0-11 или писменим дописом на имејл адресу: ekologija@gradskacistoca.rs

За сузбијање ових зглавкара користи се препарат који је регистрован од стране Министарстава за заштиту животне средине, уписан је у Привремену листу биоцидних производа, безбедан је по здравље људи, те грађани немају разлога за страх.
Апелујемо на суграђане да екипама „Градске чистоће“ које спроводе третмане сузбијања крпеља омогуће несметан рад као и пчеларе да предузму потребне мере за заштиту пчела током спровођења третмана.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

НОВИ СТРАВИЧНИ ДЕТАЉИ СМРТИ МАРИЈЕ (21): Док лежала непомична, радник повукао језив потез који је шокирао све (ВИДЕО)

НОВИ СТРАВИЧНИ ДЕТАЉИ СМРТИ МАРИЈЕ (21): Док лежала непомична, радник повукао језив потез који је шокирао све (ВИДЕО)

Смрт Марије (21) након банџи скока у Бразилу добила је нови обрт пошто сведок тврди да је запослени уклонио њену ГоПро камеру са места несреће.

16. 06. 2026. у 12:22

Коментари (0)

Од агенције до мултимедијалне платформе: ТАНЈУГ телевизија обележила пет година рада