У БЕОГРАДУ 20 ЈАВНИХ ТОАЛЕТА: Санитарни објекти само у најпрометнијим деловима престонице

Симеун Крговић

13. 03. 2025. у 06:00

ГРАД Београд има 20 јавних тоалета, а према подацима ЈКП "Зеленило-Београд" задуженог за њихово одржавање, они су позиционирани у најпрометнијим деловима града, тачније у седам престоничких општина.

У БЕОГРАДУ 20 ЈАВНИХ ТОАЛЕТА: Санитарни објекти само у најпрометнијим деловима престонице

"Мокри чвор" на Тргу републике / Фото В. Данилов

Највише их је у општини Стари град, укупно седам, следи Врачар са пет, док Палилула, Савски венац и Земун имају по два. Сви су бесплатни за коришћење. Ако се погледају подаци за градове који су приближне величине Београда, као што је Беч, престоница Србије је у значајном заостатку. Наиме, у Бечу према подацима Еуростата живи 1,8 милиона становника, који на располагању имају 390 јавних тоалета.

Како су у ЈКП "Зеленило" казали за "Новости", тоалети имају и различито радно време. Неки од њих раде до 23.00, неки краће, поједини су затворени током викенда, док неки мењају радно време у зависности од годишњег доба, па постоји летње и зимско радно време.

Обнова коштала 70.000 евра

У "Зеленилу" су неколико пута указивали на проблеме с којима се сусрећу у жељи да се санитарни објекти који су у запуштеном стању реконструишу. Припремни радови су скупи пошто се већина ових објеката налази под земљом, па је пре неколико година тоалет код Народног позоришта реновиран за око 70.000 евра.

Подељени су у четири категорије, на основу локације, старости, броја корисника и опремљености самог објекта. Тоалети прве категорије најбоље су опремљени и налазе се у најпрометнијим деловима града, на локацијама Зелени венац - Терминус, Народно позориште, Палата "Албанија", Пролаз Нушићева - драгстор, Велики Калемегдан, Мали Калемегдан, Цветни трг, Авијатичарски трг, Храм и Академски парк.

Јавни тоалети често нису у употреби, неретко су запуштени, а велики проблем представља и непријатан мирис који се шири око њих. Услед техничких проблема, Мали Калемегдан и Пословни центар Ушће - Подземни пролаз, затворени су за употребу.

Особама са инвалидитетом је омогућен приступ у три санитарна објекта, и то код Храма Светог Саве, Парка Мањеж и Ташмајдана, што је значајна разлика од ситуације од пре неколико година, када је за особе са инвалидитетом приступачан био само онај у парку Мањеж.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО - УРАНИЈУМ И ТЕШКИ МЕТАЛИ ОТКРИВЕНИ У ТКИВУ ГЕНЕРАЛА ПАВКОВИЋА: Из италијанске лабораторије стигли резултати анализа (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО - УРАНИЈУМ И ТЕШКИ МЕТАЛИ ОТКРИВЕНИ У ТКИВУ ГЕНЕРАЛА ПАВКОВИЋА: Из италијанске лабораторије стигли резултати анализа (ФОТО)

У ТУМОРСКОМ ткиву генерала Небојше Павковића, које је 15. септембра послато на анализе у специјализовану лабораторију у Италији, пронађени су уранијум и тешки метали у екстремно високим концентрацијама!

29. 11. 2025. у 08:00

ОТАЦ ПАДАО У НЕСВЕСТ, ХИТНА ИНТЕРВЕНИСАЛА НЕКОЛИКО ПУТА Мучне сцене на сахрани Ане Радовић - Из породичне куће је испратили на вечни починак

ОТАЦ ПАДАО У НЕСВЕСТ, ХИТНА ИНТЕРВЕНИСАЛА НЕКОЛИКО ПУТА Мучне сцене на сахрани Ане Радовић - Из породичне куће је испратили на вечни починак

ДАНАС је на Златиборском гробљу сахрањена Ана Радовић из Чајетине, која је погинула у тешкој сабраћајној несрећи на магистралном путу код Чачка.

28. 11. 2025. у 14:45

ЂАК НАСМЕЈАО СРБИЈУ: Ево како је на контролном одговорио на питање о називу наше ХИМНЕ: Детету бих дао ДЕСЕТКУ

ЂАК НАСМЕЈАО СРБИЈУ: Ево како је на контролном одговорио на питање о називу наше ХИМНЕ: "Детету бих дао ДЕСЕТКУ"

ГРЕШКЕ из школских свезака понекад умеју да измаме најшире осмехе, што потврђује и ситуација у којој се нашао један малишана из Србије. Све је почело када је његова мама на интернету поделила његове одговоре са контролног задатка из предмета Свет око нас. Један од њих одушевио је кориснике друштвених мрежа.

05. 12. 2025. у 11:27

Коментари (0)

Аудио БМ слушни апарати – гратис батерије за целу годину