УЧЕНИЧКИ ДОМОВИ ПОСТАЛИ ХОСТЕЛИ: Средњошколске установе обнављају своје објекте од рентирања соба током лета
КРАЈ школске године и почетак распуста није затворио ученичке домове у престоници. Школарци су се иселили на два месеца, а у собе су се "уселили" гости. Осим за туристе и спортисте, ученички домови ће током летњег распуста отворити врата за госте из Србије који су дошли у посету престоници, али и за младе из целе Европе који смештај, углавном, налазе преко букинга. Ноћење овде може да се обезбеди за 1.000 динара.
Фото Н. Скендерија
Већина домова је "резервисана" унапред. Цене смештаја су много повољније него у хотелима, а исто је и са оброцима које су у понуди у неким установама. Тако за 20-ак евра гости добијају добар смештај и домаћу храну. Један од домова који је већ годинама на добром гласу као хостел је "Патријарх Павле".
- Смештај у једнокреветној соби са климом кошта 1.500 динара дневно, а без климе је 1.400. У двокреветним цене су 1.300, односно 1.200, док је ноћење у трокреветним, четворокреветним и шестокреветним 1.000 динара - каже Саша Роквић, директор Дома ученика "Патријарх Павле". - За оне који, уз смештај желе и храну, цена за сва три оброка је 1.100 динара дневно. Оброци се спремају у савремено опремљеној кухињи која испуњава све ИСО стандарде.
УКУПНО 2.414 МЕСТА
У ГЛАВНОМ граду постоји осам установа за смештај ученика из других градова Србије, који су уписали средње школе у Београду. Осим дома "Патријарх Павле", ту су "Милутин Миланковић" и "Јелица Миловановић", као и Ученички центар "Београд" који у свом саставу има домове - "Карађорђе", "Алекса Дејовић", "Петар Драпшин", "Стеван Чоловић" и "Змај". На Копаонику, у месту Пајино Пресло, налази се хотел "Машинац".
Укупни смештајни капацитети објеката су 2.414 ученика, а највише ђака борави у дому "Патријарх Павле" - 632.
Роквић наводи да су најчешћи гости у Дому ученика "Патријарх Павле" студенти из целог света на међународној размени, углавном медицине, технике, манаџмента, деца из Србије и иностранства на разним спортским камповима. Такође, често долазе и фолклорне групе које гостују на разним културним манифестацијама, као и такмичари на припремама за европска првенства. Новац од "закупнине" се користи искључиво за побољшање услова живота ученика.
Тако су, на улазу у интернат постављена КД врата ради још веће безбедности, отворен биоскоп. Станари су добили нови терен за мали фудбал, игралиште за кошарку "три на три". Све то урађено је из сопственог буџета од издавања соба по моделу хостела, када су школарци на распусту. Раније су комплетно реновиране све собе, замењен намештај и столарија. Ово је једини дом у Србији где је око 90 одсто соба климатизовано. Направљен је летњиковац и покривен део терасе. Реновиран је ресторан, којег се не би постидели ни престижни хотели, а ђаци имају на располагању и базен, сређену спортску салу, балон плус, терене за мали фудбал и кошарку. У "кутку за одмор" ђаци могу играти билијар и стони фудбал, али и вежбати на справама.
Препоручујемо
Првог викенда у децембру „Чистоћа“ бесплатно транспортује кабасти отпад
05. 12. 2025. у 10:00
ИЗБЕГАВАЈТЕ ОВЕ ПРАВЦЕ У БЕОГРАДУ! Поподневни шпиц узео маха! (ФОТО)
04. 12. 2025. у 16:31
Обавештење о ванредним активностима ЈКП „Градска чистоћа“ за 04. децембар
04. 12. 2025. у 10:00
ЕКСКЛУЗИВНО - УРАНИЈУМ И ТЕШКИ МЕТАЛИ ОТКРИВЕНИ У ТКИВУ ГЕНЕРАЛА ПАВКОВИЋА: Из италијанске лабораторије стигли резултати анализа (ФОТО)
У ТУМОРСКОМ ткиву генерала Небојше Павковића, које је 15. септембра послато на анализе у специјализовану лабораторију у Италији, пронађени су уранијум и тешки метали у екстремно високим концентрацијама!
29. 11. 2025. у 08:00
ОТАЦ ПАДАО У НЕСВЕСТ, ХИТНА ИНТЕРВЕНИСАЛА НЕКОЛИКО ПУТА Мучне сцене на сахрани Ане Радовић - Из породичне куће је испратили на вечни починак
ДАНАС је на Златиборском гробљу сахрањена Ана Радовић из Чајетине, која је погинула у тешкој сабраћајној несрећи на магистралном путу код Чачка.
28. 11. 2025. у 14:45
ТРАМП УКРАО ШОУ НА ЖРЕБУ ЗА СП: Сцена која је обишла свет - Меланија није крила одушевљење (ВИДЕО)
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп био је у центру пажње на извлачењу група за Светско фудбалско првенство 2026. године, где је извео свој познати YMCA плес и примио прву ФИФА-ину награду за мир.
06. 12. 2025. у 10:31
Коментари (0)