НАЈВИШЕ ОБОЛЕЛИХ У ЗЕМУНУ: Према званичној евиденцији дијагнозу великог кашља има 556 Београђана

Б. Борисављевић

19. 01. 2024. у 11:59

ОД јуна прошле године до 15. јануара у главном граду је регистровано 556 случајева оболевања од великог кашља. Увидом у пријаве заразних болести у сервису јавног здравља, највећи број оболелих је на територији општине Земун - 131 (23,6 одсто).

НАЈВИШЕ ОБОЛЕЛИХ У ЗЕМУНУ: Према званичној евиденцији дијагнозу великог кашља има 556 Београђана

Фото: Shutterstock

 Следе Вождовац - 78, Чукарица - 55, Звездара - 53 и Палилула - 48. Реч је о случајевима код којих је дијагноза потврђена тестирањем, али је стварни број далеко већи с обзиром на то да не траже сви лекарску помоћ.

Како се наводи у извештају ГЗЈЗ, због тежине клиничке слике на хоспиталном лечењу је било 56 оболелих, а међу њима 46 деце старости до три године. На "удару" су суграђани старости од 10 до 19 година (391 - 70 одсто), предњаче 12-годишњаци (79), следи узраст од 13 година (69) и 14 година (63), док је међу најмлађима узраста до четири године оболело 56.

Увидом у вакцинални статус од 556 оболелих потпуно вакцинисаних је било 384 (68,7) одсто, непотпуно 32, док 39 пацијента није примило цепиво, а реч је о бебама до три године старости. Код 101 оболелог са дијагнозом великог кашља не зна се вакцинални статус. Да подсетимо, ГЗЈЗ је крајем децембра пријавио епидемију великог кашља у престоници, потврђено је "Новостима" у овој здравственој установи.

СТАТИСТИКА

Према подацима ГЗЈЗ, у последњих пет година број оболелих од великог кашља у главном граду је био:

  • 2018 - 29
  • 2019 - 14
  • 2020 - 3
  • 2021 - 2
  • 2022 - 0

Према речима епидемиолога др Иване Беговић Лазаревић, начелника Јединице за имунизацију Градског завода за јавно здравље, болест се дијагностикује у Институту за јавно здравље "Батут". Здравственим протоколом је предвиђено да се, уколико кашаљ траје до три недеље, ради пи-си-ар тест, а ако је у питању дужи период, у узорку крви се утврђује присуство Igм антитела. До појаве првих симптома болести долази седам до десет дана, најдуже 21, од контакта са оболелом особом.

- Симптоми болести су у почетку слични прехлади, благи кашаљ, кијање, цурење носа, са благо повишеном температуром или без ње, који трају око недељу дана - објашњава др Беговић Лазаревић. - У другом, пароксизмалном стадијуму (кад долази до напада кашља - прим. ред.) тегобе се значајно погоршавају у смислу интензитета и учесталости кашља са пароксизмима, нарочито током ноћи, што може потрајати до шест недеља. До постепеног повлачења тегоба и потпуног опоравака долази у последњем реконвалесцентном стадијуму у периоду од неколико недеља.

Календаром обавезне имунизације предвиђена је вакцинација петовалентним цепивом Pentaxim, чија се прва доза прима са навршена два месеца. Прва ревакцинација је у другој години живота, друга пред полазак у школу и трећа у завршном разреду основне школе. Имунитет који даје вакцина није трајан.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове

Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове

Можете ли да замислите лепоту свакодневице која почиње на обали Саве до које стижете лаганом шетњом кроз јединствену луксузну пешачку зону, а завршава се испијањем вина на вашој пространој тераси с погледом на реку или у врхунском ресторану до ког стижете пешке? У истом дану сте с лакоћом обавили посао, одрадили тренинг, уживали у куповини нових комада гардеробе најлуксузнијих брендова у непосредном комшилуку, а стигли сте и да са децом проведете време у зеленилу, јер се све што вам треба налази надохват руке.

14. 05. 2024. у 10:00

Коментари (0)

Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове