ЕПИДЕМИЈА ВЕЛИКОГ КАШЉА У БЕОГРАДУ: Број оболелих расте из дана у дан, лане није забележен ниједан случај

Б. Борисављевић

22. 12. 2023. у 15:41

ГРАДСКИ завод за јавно здравље пријавио је епидемију великог кашља у престоници, потврђено је "Новостима" у овој здравственој установи.

ЕПИДЕМИЈА ВЕЛИКОГ КАШЉА У БЕОГРАДУ: Број оболелих расте из дана у дан, лане није забележен ниједан случај

Фото: Shutterstock

 Број оболелих расте из дана у дан, па је јуче забележена бројка од 346. Међу оболелима је највише деце школског узраста од 10 до 18 година, што је и нормално, јер су они и најактивнији.

Према речима епидемиолога др Иване Беговић Лазаревић, начелника Јединице за имунизацију Градског завода за јавно здравље, болест се дијагностикује у Институту за јавно здравље "Батут". Здравственим протоколом је предвиђено да се, уколико кашаљ траје до три недеље, ради пи-си-ар тест, а ако је у питању дужи период, у узорку крви се утврђује присуство Igм антитела. До појаве првих симптома болести долази након седам до десет дана, најдуже 21, од контакта са оболелом особом.

Фото: Градски завод за јавно здравље

Др Ивана Беговић Лазаревић

- Симптоми болести су у почетку слични прехлади, благи кашаљ, кијање, цурење носа, са благо повишеном температуром или без ње, који трају око недељу дана - објашњава др Беговић Лазаревић. - У другом, пароксизмалном стадијуму долази до значајног погоршања тегоба у смислу интензитета и учесталости кашља са пароксизмима, нарочито током ноћи, што може потрајати до шест недеља. До постепеног повлачења тегоба и потпуног опоравака долази у последњем реконвалесцентном стадијуму у периоду од неколико недеља.

Календаром обавезне имунизације предвиђена је вакцинација петовалентним цепивом Pentaxim, чија се прва доза прима са навршена два месеца. Прва ревакцинација је у другој години живота, друга пред полазак у школу и трећа у завршном разреду основне школе. Имунитет који даје вакцина није трајан.

БРОЈКЕ

Према подацима ГЗЈЗ у последњих пет година број оболелих од великог кашља у главном граду је био:

2018 - 29

2019 - 14

2020 - 3

2021 - 2

2022 - 0

- Заштита траје од шест до десет година, а око 70 одсто оболелих су деца која су вакцинасана пре наведеног периода - каже др Беговић Лазаревић. - Имунизација је најбоља заштита, а препорука је да они који нису примили вакцину то могу учинити до 13. године. Такође, препорука је и да ако има оболелих у породици где живе труднице и бебе, они превентивно почну са узимањем антибиотика.

Наша саговорница истиче да су најугроженија одојчад код којих најчешће долази до компликације у виду запаљења плућа, што може имати и смртни исход код беба. Због смањеног дотока кисеоника у мозак, неуролошке компликације код беба могу бити конвулзије и енцефалопатија.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСИЈА ПОНОВО МЕЊА ДРЖАВНУ ГРАНИЦУ: Одлука ступа на снагу у јануару 2025. године

РУСИЈА ПОНОВО МЕЊА ДРЖАВНУ ГРАНИЦУ: Одлука ступа на снагу у јануару 2025. године

МИНИСТАРСТВО одбране Русије предложило је ажурирање координата, односно промену државне границе у области Балтичког мора, како произилази из нацрта правног акта објављеног на порталу правних информација, преноси РИА Новости.

21. 05. 2024. у 15:25

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

ИСТОРИЈА Совјетског Савеза, светске суперсиле 20. века, упамтила је бројне хероје, борце, официре који су својим јунаштвом и резултатима задивили свет. У периоду када се СССР тек стварао и уздизао, значајан помена био је и допринос једног Србина, Данила Срдића (1896-1937), првог и јединог Србина који је био генерал Црвене армије. Ово је његова прича.

20. 05. 2024. у 11:53

Коментари (0)

ШОК ПРЕД ОЛИМПИЈСКЕ ИГРЕ: Најбоља српска кошаркашица у 28. години завршила каријеру! (ВИДЕО)