ВЕЛИКО ПЛАТНО У ЛЕРОВОМ БУНКЕРУ: Руски дом организује пројекцију филма поводом 20. октобра, Дана ослобођења Београда

Сњежана Видачковић

18. 10. 2023. у 22:30

ПОВОДОМ 79. годишњице од ослобођења Београда у Другом светском рату, Руски дом организује пројекцију историјског филма "Проверено, нема мина" из 1965. године, који су режирали Јуриј Лисенко и Здравко Велимировић.

ВЕЛИКО ПЛАТНО У ЛЕРОВОМ БУНКЕРУ: Руски дом организује пројекцију филма поводом 20. октобра, Дана ослобођења Београда

РУСКИ ДОМ

Филм ће бити приказан на Дан ослобођења Београда 20. октобра од 20 часова у Ташмајданској пећини. Ташмајданска пећина је некадашњи бункер генерала-пуковника "Луфтвафе" Александра фон Лера, зато ће приказивање бити на месту где су се одиграли догађаји који су описани у филму.

Публика ће имати прилику да види како су, заједничким напорима, припадници Народноослободилачке војске и Црвене армије чистили Београд од заосталих мина. Приликом повлачења из престонице, немачке трупе одлучују да минирају град, зато југословенске и совјетске јединице "чешљају" сваки делић Београда, остављајући натпис "проверено, нема мина".

- У подземним тунелима, јунаци наилазе на нацистичке диверзантске групе, а у жестокој борби и нељудским условима, јунаци филма гину али спасавају престоницу од потпуног уништења - подсећају директор Руског дома Јевгениј Баранов. - Филм "Проверено, нема мина" говори о херојској борби двеју војска да спасу кључне објекте у Београду од уништења које су планирали нацисти.

Ово је трагична и херојска прича о јединици која се спушта у подземни Београд, који у том тренутку слави ослобођење. Пројекцију филма организовали су Руски дом у сарадњи са ЈП "Беоргадска тврђава".

Приказивање овог дела, за ширу публику, биће одржано 23. октобра у Руском дому. Директор Баранов каже да су подршку у овом подухвату пружили Младен Велимировић, син редитеља филма Здравка Велимировића, Горан Бјелановић, директор Јавне установе, "Црногорска кинотека", управник Архива Југословенске кинотеке Александар Ердељановић и др Видоје Голубовић, дописни члан Руске академије природних наука. Догађај ће отворити Александар Ердељановић и др Видоје Голубовић, који ће говорити о настанку филма и историјским догађајима који су у основи његовог сижеа.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТА КУЋА ЈЕ СТВАРНО УКЛЕТА Мајци и оцу пререзао гркљан, па себи исекао вене: Нови детаљи породичне трагедије у Чачку

"ТА КУЋА ЈЕ СТВАРНО УКЛЕТА" Мајци и оцу пререзао гркљан, па себи исекао вене: Нови детаљи породичне трагедије у Чачку

ПРВИ резултати истраге трагедије која је откривена у суботу ујутру у породичној кући у близини „Слободине“ раскрснице у Чачку, говоре да је Владимир Чарапић (47) ножем преклао врат својој мајци Мили (72), а потом и свом оцу Неђу (79). Затим је себи истим сечивом нанео више убода по грудима и стомаку, а на крају је пререзао вене леве руке и тако на смрт искрварио.

07. 12. 2025. у 13:36

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.

07. 12. 2025. у 11:41

Коментари (0)

Нова опрема за школу, бољи услови за таленте: Фондација Mozzart верна подршка образовању