С ОСМЕХОМ ГЛЕДА КА СРЦУ ДОРЋОЛА: Фасаду у Јевремовој 15 на Старом граду краси мурал посвећен Јелисавети Начић

А. З. К.

28. 07. 2023. у 07:00

ЈЕВРЕМОВУ улицу на Дорћолу од сада краси мурал посвећен првој српској архитектици Јелисавети Начић. Аутор је Андреј Јосифовски Пијаниста, а уметнички рад настао је у склопу пројекта "Изузетне жене Србије".

С ОСМЕХОМ ГЛЕДА КА СРЦУ ДОРЋОЛА: Фасаду у Јевремовој 15 на Старом граду краси мурал посвећен Јелисавети Начић

Тањуг/Б.Ватовец

Престоницу сада краси још једно уметничко дело, а лик Јелисавете Начић помно осматра са зграде у Јевремовој 15. Решење Пијанисте одабрано је на отвореном конкурсу за израду мурала изабраним женама. Пројекат "Изузетне жене Србије" спроводи се у девет градова, а бројне фасаде красе ликови најзначајнијих дама из 20. и 21. века које су својим радом оставиле дубок траг у различитим областима.

Јелисавета Начић која је добила диплому Архитектонског факултета и прва је дама у нашој земљи која се школовала за ову професију. Породица није одобравала Јелисаветин избор, али је она остала истрајна. Жеља, труд и храброст красили су ову даму, која је своје жеље ставила на прво место и тако се уписала на листу најзначајнијих жена у нашој земљи. Успех није изостао, пројектовала је прву модерну школу ОШ "Краљ Петар Први", комплекс радничких станова у близини Бајлонијеве пијаце, Мало степениште на Калемегдану, Цркву Александра Невског на Дорћолу...

Листу краси десет дама

НА листи жена које су се уписале на листу најзначајнијих су и Митра Митровић, Вера Црвенчанин Kуленовић, Хафиза Демировић, Јелена Димитријевић, Љубица Марић, Јованка Бончић Kатеринић и Вера Николић. Осликавањем њихових ликова широм земље циљ је да остану упамћене по својим достигнућима и инспиришу младе да се боре за своје жеље.

У склопу овог пројекта, од септембра Солунску улицу краси лик прве ромске песникиње Гине Рњичић, а осликала га је уметница Марија Шолн. Како је тада рекао главни градски урбаниста Марко Стојчић, ова дела показују женску снагу.

- Идеја је да се кроз ове радове прикаже и солидарност, снажан и непоколебљив дух који су владали у борби за еманципацију жена и њихов равноправан положај у друштву - рекао је Марко Стојчић.

Гина Рањичић рођена је 1830. године, када је имала 12 година доселила се у Београд. О њој је бринуо један јерменски трговац који јој је омогућио трогодишње школовање. Сматра се да је она прва позната ромска песникиња, али и пионирка ромске лирике у нашој земљи.

У марту прошле године у Гроцкој је осликан и мурал посвећен Бранислави Перовић, првој жени директорки једног од водећих научних института у држави. Њен лик краси зид ОШ "Илија Гарашанин".

Пројекат "Изузетне жене Србије" иницирала је Амбасада Краљевине Холандије како би повећала видљивост жена и утицала на побољшање њиховог положаја у друштву. До сада је осим у Београду осликавање мурала у склопу пројекта спроведено и у Крагујевцу, Тутину, Алексинцу, Крушевцу, Нишу.

Фото: Новости

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

Нови Samsung Neo QLED телевизори померају границе кућне забаве