"ДОТЕРАЛИ" НУШИЋА: Уклоњена оштећења на обележју посвећеном великом писцу

А. З. К.

23. 05. 2023. у 21:52

СТРУЧНЕ екипе Завода за заштиту споменика културе "средиле" су споменик Бранислава Нушића на платоу Зорана Ђинђића код Народног позоришта. Рестаураторским радовима спречено је пропадање овог обележја.

ДОТЕРАЛИ НУШИЋА: Уклоњена оштећења на обележју посвећеном великом писцу

Завод за заштиту споменика културе Београд

Како су саопштили у Заводу, уређен је оштећени постамент споменика, а на овај начин споменику је враћен изворни изглед.

- Очишћена је гранитна плоча и ремонтирана на своју позицију - саопштили су у Заводу за заштиту споменика културе. - Обележје посвећено Браниславу Нушићу симболично се налази у близини Народног позоришта. Подигнуто је пре 30 година, Нушић је приказан у стојећем положају са штапом у левој руци и полуцилиндром на глави. Бронзану скулптуру урадио је вајар Зоран Ивановић.

Вандали су 2018. године оскрнавили споменик и том приликом откинут је део штапа који Нушић држи у руци. Екипе Завода за заштиту споменика средиле су ову штету 2019. године. Тада је бронзана скулптура рестаурирана и очишћена.

Из Завода су апеловали на све грађане да брину о престоничким монументима и културном наслеђу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТА КУЋА ЈЕ СТВАРНО УКЛЕТА Мајци и оцу пререзао гркљан, па себи исекао вене: Нови детаљи породичне трагедије у Чачку

"ТА КУЋА ЈЕ СТВАРНО УКЛЕТА" Мајци и оцу пререзао гркљан, па себи исекао вене: Нови детаљи породичне трагедије у Чачку

ПРВИ резултати истраге трагедије која је откривена у суботу ујутру у породичној кући у близини „Слободине“ раскрснице у Чачку, говоре да је Владимир Чарапић (47) ножем преклао врат својој мајци Мили (72), а потом и свом оцу Неђу (79). Затим је себи истим сечивом нанео више убода по грудима и стомаку, а на крају је пререзао вене леве руке и тако на смрт искрварио.

07. 12. 2025. у 13:36

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.

07. 12. 2025. у 11:41

Коментари (0)

Нова опрема за школу, бољи услови за таленте: Фондација Mozzart верна подршка образовању