ЗБОГ УЈЕДА ПАСА 541 ТУЖБА: На име надокнаде штете исплаћено 44,8 милиона динара

Б.Борисављевић

18. 04. 2023. у 10:31

ТОКОМ прошле године на адресу Градског правобранилаштва је стигло 13.358 нових тужби. Закључно са 31. децембром 2022, води се 50.201 спор у коме је престоница тужилац или је тужена, а лане је пресуђено у 8.738 случајева.

ЗБОГ УЈЕДА ПАСА 541 ТУЖБА: На име надокнаде штете исплаћено 44,8 милиона динара

Градско правобранилаштво у Тиршовој, Фото Принтскрин

Судски спорови из којих је Град изашао као победник, престоничкој каси донели су 65,2 милиона динара. Најчешће су то биле парнице у вези са закупом, у којима је Град био тужилац у 973 случаја.

Како се наводи у извештају правобранилашта који је недавно добио "зелено светло" одборника Скупштине града, највећи број предмета у којима се Град спори односи се на парничке поступке. Тако је лане судовима поднето 1.018 тужби, у обради је већ било 20.245, решене су 8.783. Следи утврђивање накнаде за експрописане непокретности, као и предмети који се односе на давање правног мишљења и пружање стручне помоћи у вези са закључивањем имовинско-правних уговора, као и у поступцима јавних набавки које расписује градска управа.

РАДНИ ОДНОСИ

Када су у питању права из радног односа, током 2021. и 2022. године, тужбени захтеви су најчешће подношени за накнаду штете због неисплаћеног топлог оброка, регреса за коришћење годишњег одмора, неувећаног коефицијента за запослене у основним школама који раде са децом са потешкоћама по програму ИОПА.

У тим споровим правобранилаштво углавном заступа школе и предшколске установе чији је оснивач Град. Иако је већина поступака успешно окончана, у јулу прошле године Врховни касациони суд је заузео став да су поднети тужбени захтеви неосновани.

Ипак, Београђани најчешће пресавију табак за накнаду штете услед уједа невласничких паса, повреда узрокованих падом у шахт, штете узроковане временским и другим непогодама. Тако је, прошле године, против Града поднета 541 тужба због уједа паса или мачака, у 18 случајева повод је био упадање у шахт, а 14 Београђана је тражило одштету због пада у рупу. На рачуне оштећених на име надокнаде, после доношења правоснажних пресуда из градске касе је уплаћено 44,8 милиона динара. Пошто парнични поступци трају и неколико година до правоснажног окончања, Град је основао Комисију за накнаду нематеријалне штете услед уједа невласничких паса, где је "суђење" брзо.

- Грађани које су напали невласнички пси могу захтев да поднесу Секретаријату за комуналне и стамбене послове, као и на адресу Градског правобранилаштва Града Београда - кажу у правобранилаштву. - Комисија се састаје једном недељно и ради веома ефикасно те у једном дану одлучује и о 40 захтева. Напомињемо да, без обзира на велики број поднетих захтева, комисија брже одлучи о њима у односу на покренуте парнице пред судом. Такође, нема трошкова приликом подношења захтева и оштећени своје право брже остварују него да поднесу тужбу надлежном суду. Судски поступак изискује трошкове вештачења, судских такса и често трошкове адвоката.

У правобранилаштву истичу да је у погледу исхода свака парница случај за себе. Тако постоје усвајајуће, али и одбијајуће пресуде, као и пресуде којима се делимично усваја тужбени захтев са веома различитим процентом успешности.

- Град Београд најчешће тужи предузећа и појединце, као закупце на основу Уговора о закупу пословног простора, ради дуга због неизмирене закупнине за пословне просторе на којима је Град носилац права јавне својине или права коришћења - објашњавају у правобранилаштву. - Честе су и парнице ради накнаде штете, као и неоснованог обогаћења због коришћења пословног простора без правног основа, односно закљученог уговора о закупу. Најчешћи исход су правоснажне пресуде којима се усваја тужбени захтев и обавезују тужени да Граду исплате утужени износ, као и трошкове парничног поступка.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

АМЕРИ СУ ЗАПАЊЕНИ: Ово што је Никола Јокић без лопте урадио најбољем дефанзивцу НБА лиге - нису могли ни да сањају (ВИДЕО)