ЧУВАЈУ ЛАПТОП ИЗ "ТЕРМИНАТОРА 2": Катедра за ваздухопловство Машинског факултета има јединствену збирку старих рачунара

Б.Борисављевић

09. 04. 2023. у 18:35

ПРВИ лаптоп из чувеног филма "Терминатор 2", непревазиђени Атари портфолио, као и "комодор 64", "миседо 85" склапан у некадашњем Иванграду данашњим Беранама, "амиге" које се могу наћи у тв и радио студијима, само су део колекције старих рачунара Катедре за вадухопловство на Машинском факултету у Београду.

ЧУВАЈУ ЛАПТОП ИЗ ТЕРМИНАТОРА 2: Катедра за ваздухопловство Машинског факултета има јединствену збирку старих рачунара

Фото: Н.Скендерија

 Иако су већ "загазили" у пету деценију, ови компјутери раде и представљају "карику која недостаје" да младима информатичког доба покажу како су изгледале "машине" од средине 60-тих година па до данас.

Према речима др Горана Воротовића, ванредног професора, идеја је била да колекција буде део музеја и изложена у холу факултета, али је то било немогуће, јер се ту налазе сталне поставке. Иако је уврежено мишљење да Машински факултет није везан за рачунарске технологије, професор нам открива да нико није више везан за компјутере од машинаца. Јер, авион и возило су више рачунар, него машински склоп.

- У нашој збирци имамо око 30 рачунара са краја 70-тих година прошлог века - наводи Воротовић. - Најстарији је "епл 2", који се производио између 1979. и 1982. године прошлог века. Купљен је да се монтира у једној од лабораторија где су испитиване кочнице. То је један од првих рачунара, који је уграђен и био функционалан са додатним елементима да би могао да води читав процес управљања, односно кочења. Данас их користимо да покажемо студентима како се то некада радило, јер су данашњој деца и млади доступни уређаји који су у пику развоја и они не знају шта је било раније.

ВЕРОВАЛИ ИЛИ НЕ

Професор Воротовић нам открива невероватан податак да је сваки данашњи мобилни телефон јачи од рачунара који има "Војаџер 1" - Насина интерпланетарна сонда, лансирана 1977. године. Ипак, она је напустила Сунчев систем и даље шаље информације са само 69.63 килобајта меморије. И још увек ради, иако се данас прича о гига и терабајтима.

Његова оригинална мисија је била да посети Јупитер и Сатурн и први пут су научници из Насе успели да направе прве високо детаљне слике тих планета и њихових сателита. "Војаџер 1" је тренутно најудаљенији објекат од Земље створен људском руком, удаљавајући се од Земље и Сунца на брзини која одговара већој специфичној енергији од било које друге сонде са само 69,63 килобајта, што је 240.000 пута мање од меморије iPhone 5.

Наш саговорник објашњава да су средином 40-тих година прошлог века настали први рачунари, који су били аналогни. Појавом транзистора, средином 60-тих година, свет се променио и почела је ера дигиталне технологије. Рачунари су се смањивали и постајали све јефтинији, а самим тим и доступнији. Почетком 70- тих година, неке фирме су почеле да развијају кућне рачунаре намењене обради информација и врло брзо су прешле у гејминг индустрију - видео игре. Упоредо се развијала домаћа индустрија.

 

-Господин Воја Антонић у комунистичкој Југославији је '83 осмислио рачунар "Галаксија" и у истоименом часопису објавио комплетан нацрт - открива професор Воротовић. - Свако ко је био мало вичан и могао из иностранства да набави неку матичну плочу и тастатуру, био је у могућности да направи рачунар и да почне да се образује. Он истиче да су те машине имале квалитет и да данас раде. Наравно, после више од четири деценије појавиле су се неке "дечије болести" јер, рецимо, тастатуре нису рађене као данас, па се распадају. Али, захваљујући ентизијазму студента и професора оне и даље раде.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

УБИЈЕН АЛЕКСАНДР ПЕЛЕШЕНКО: Двоструки шампион Европе погинуо у Украјини