НЕВЕРОВАТНО КУЛТУРНО БЛАГО КОЈЕ ПОСЕДУЈЕ СРБИЈА: Након санације, Винча ће постати центар изврсности за проучавање неолитске културе у Европи

С.Б.

27. 02. 2023. у 20:00

ПОСЛЕ деценија занемаривања, почела је санација клизишта на неолитском локалитету Бело брдо у Винчи услед којег је, не само наше, већ и светско археолошко наслеђе годинама неповратно одлазило у Дунав. Како кажу у Републичком заводу за заштиту споменика културе, санирање клизишта је први корак у уређењу локалитета према усвојеном архитектонском - урбанистичком решењу, тако да оно постане незаобилазна станица на туристичкој и културној мапи Европе.

НЕВЕРОВАТНО КУЛТУРНО БЛАГО КОЈЕ ПОСЕДУЈЕ СРБИЈА: Након санације, Винча ће постати центар изврсности за проучавање неолитске културе у Европи

БЕО ЧИСТА ЕНЕРГИЈА

Решавање проблема клизишта је предуслов за уређење најуже зоне археолошког налазишта и изградњу Центра за посетиоце.

- Санација се реализује на основу Студије заштите археолошког налазишта од штетног дејства воде коју је припремио Институт "Јарослав Черни", а која предвиђа неколико фаза реализације - истиче Дубравка Ђукановић, директорка Завода.

- Осим санације, кључна је изградња дренажног колектора за атмосферске и отпадне воде, како би се дугорочно решио проблем ерозије на локалитету. Овим решавамо и вишедеценијски проблем становништва у непосредној близини локалитета, које ће у наредној фази бити прикључено на овај колектор.

Археолошко налазиште Бело брдо у Винча једно је од најзначајнијих локалитета неолитске културе, познато по почецима урбаног живота у заједницама, развоју креативности и уметничког занатства, као и технолошкој револуцији првог топљења метала на свету.

Влада Републике Србије ће кроз капитални пројекат уложити више од 3 милиона евра како би се налазиште очувало и постало, не само туристичка дестинација, већ и центар изврсности за проучавање неолитске културе у Европи.

Објекти у зони археолошког локалитета Бело брдо / Фото З. Јовановић

- Пројекат санације подразумева изградњу потпорних армираних шипова на простору дунавске обалоутврде испред локалитета, штитећи најугроженији сектор археолошког налазишта Бело брдо у Винчи - објашњава др Мирослав Кочоћ, извршни менаџер пројекта. -Завеса шипова ће зауставити клизање терена и омогућити стабилизацију за даља археолошка истраживања. На осталим секторима локалитета ће бити постављена мрежа инструмената који ће омогућити најсавременији мониторинг на простору целог локалитета. У овој фази биће изграђен зид од армираног седимента целом дужином локалитета, која има функцију заштите од високих вода Дунава, али и дејство контратега који стабилизује клизиште.

Републички завод за заштиту споменика културе је путем сталне делегације Републике Србије при Унеску потврдио да је у 2023. години планирао средства за експертску мисију Икомоса, стручног саветодавног тела Центра за светско наслеђе. Планирано је да експертска мисија овог пролећа посети Винчу. Они ће тада проценити изузетну универзалну вредност локалитета и утицај радова на очување аутентичности.

Када санација буде завршена, почиње уређење приобаља Дунава, са пешачко-бициклистичком стазом и садржајима за индивидуалне и породичне активности, од чега ће највише користи имати управо локално становништво.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КО ЈЕ ДАВИД КНЕЖЕВИЋ КОЈИ ЈЕ УХАПШЕН У МАЈАМИЈУ: Након нестанка супруге Ане побегао за Србију

КО ЈЕ ДАВИД КНЕЖЕВИЋ КОЈИ ЈЕ УХАПШЕН У МАЈАМИЈУ: Након нестанка супруге Ане побегао за Србију

НАЦИОНАЛНА полиција ухапсила је данас у Мајамију Давида Кнежевића, супруга Ане Марије Кнежевић Хенао, Колумбијке која је нестала у Мадриду 2. фебруара. Давид Кнежевић, држављанин Србије, био је главни осумњичени откако су америчка полиција и ФБИ прикупили доказе да је реч о насилном нестанку, сазнају шпански медији.

06. 05. 2024. у 17:33

Коментари (0)

ПАЛА ОДЛУКА! Ево кога је Новак Ђоковић одабрао за тренера, мастерс у Риму све открио (ВИДЕО)