ЗА 20 ДАНА 31 ПРЕКРШАЈНИ НАЛОГ: Највише пријава грађани слали због галаме из локала на Старом граду

Ј. Г. П.

04. 01. 2023. у 11:11

ПРОШЛА је скоро читава година од како је усвојени Закон о буци требало да смири главобоље које својим комшијама задају угоститељски објекти.

ЗА 20 ДАНА 31 ПРЕКРШАЈНИ НАЛОГ: Највише пријава грађани слали због галаме из локала на Старом граду

Фото М. Анђела

Комунални милиционари Секретаријата за инспекцију, надзор и комуникацију од тада обилазе кафиће, ресторане и сплавове, како би фонометрима проверавали ниво буке, док су појачано контролисање почели 1. децембра. Током првих 20 дана издали су 31 прекршајни налог угоститељским локалима.

Иако бука важи за летњи проблем Београђана, нема велике разлике ни када се журке из башта преселе у затворени део, а нарочито у периоду новогодишњих и божићних празника.

Комунални милиционари Секретаријата за инспекцију, надзор и комуникацију контролисали су током претходног месеца локале на територији читаве престонице, што ће радити и у наредном периоду.

- До 20. децембра милиционари су, осим издатих прекршајних налога, поднели и два захтева за покретање прекршајног поступка, док су у шест објеката одузети емитери буке - кажу у Секретаријату. - За то време пристигло је 65 пријава које се односе на локале у Старом граду, 36 на територији ГО Чукарица, као и 33 пријаве за кафиће и ресторане на Врачару.

Закон о буци усвојен је почетком 2022. године, а његово примењивање почело је 8. фебруара. Одборници Скупштине града тада су усвојили и Одлуку према којој је престоница подељена на шест акустичних зона, где дозвољени ниво буке зависи од тога на којој локацији, односно зони се налази објекат и да ли се мерење обавља дању или ноћу. У складу са тим горње границе изражене у децибелима варирају од 40, колико је у зони за релаксацију, до 60, у зонама пословних и трговинских објеката и дечјих игралишта.

- За прекорачење дозвољеног нивоа буке, без обзира у које доба дана се мери, казне могу бити у фиксном износу од 200.000 динара, а када су у питању правна лица, оне могу да варирају од пола милиона до милион динара - рекли су надлежни раније.

ЦЕТИЊСКА УЛИЦА

СТАНАРИ Цетињске и Зетске улице су након три године борбе, у јуну 2021. године, добили спор са Градом у вези са буком.

Како су тада навели у Удуржењу грађана "Сачувајмо Цетињску и Зетску улицу", Први основни суд у Београду пресудио је да Град није искористио све постојеће правне могућности да стане на пут бахатим угоститељима. Због тога је Град дужан да станарима, односно подносиоцима тужбе, исплати накнаду на име нематеријалне штете, до чега још није дошло.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЊЕГОВА СМРТ СЛОМИЛА ГЛУМЦА: У сузама сваки дан, плаче од маја - показао како на мобилном чува његову слику (ВИДЕО)