ЈЕЛКЕ ЗА 250, АЛИ И 17.000 ДИНАРА: Велик понуда природних и вештачких четинара на пијацама и у продавницама

Ј. Г. П.

27. 12. 2022. у 11:00

СКОРО да не постоји дом који пред новогодишње и божићне празнике не улепшава украшена јелка.

ЈЕЛКЕ ЗА 250, АЛИ И 17.000 ДИНАРА: Велик понуда природних и вештачких четинара на пијацама и у продавницама

Д.Н.

Неки свој простор обогате чим зима "покуца" на врата, док други то обаве непосредно пред Нову годину. Четинари, како прави, тако и пластични, и даље се могу наћи у понуди на престоничким пијацама, у трговинским ланцима, тржним центрима. Док оне "живе" јеле и смрче, произведене у расадницима, коштају од 2.000 до читавих 17.000 динара, "имитација" од пластике се може наћи и за 250 динара.

Цену углавном формира величина, односно висина четинара, али и густина грања, чак и то у којој мери опадају иглице. Најскупље су јелке у различитим бојама, а за једну висине 240 центиметара треба издвојити 17.000 динара.

На пијаци "Скадарлија" јелке без бусена коштају од 2.000 до 7.000 динара.

- Што је дрво више, тачније старије, оно више и кошта. Али имам и ову јелку којој иглице уопште не опадају, па чак и да буде смештена поред радијатора - шаљиво прича продавац на пијаци "Скадарлија". - Она од метар висине, на пример, кошта 4.000 док за "обичну" треба издвојити дупло мање. Ипак, грађани су ти који бирају, а заиста неретко узимају скупљу верзију.

Фото Танјуг

Београђани имају могућност да купе смрчу или Панчићеву оморику у расадницима ЈКП "Зеленило Београд". Овде јелка са бусеном, која је висока метар кошта 1.500 динара, док су оне које прелазе два метра 3.000.

Четинари се могу пронаћи и у расадницима широм престонице, где за јелку са бусеном висине метар и по треба издвојити 1.800 динара, за ону мало вишу, од 1,8 метара, 2.500, док за висину од 2,2 метра треба платити од три до четири хиљаде.

Многи се одлучују за вештачке јелке, које су, како кажу продавци и знатно јефтиније и лакше за одржавање. Њихова цена такође зависи од дужине, те су најјефтиније најмање од 60 центиметара, које коштају 250 динара, а најскупље су 6.000 и прелазе два метра.

Постоји и скупља варијанта вештачких јелки и то су оне са гушћим гранама. У трговинским ланцима, на снижењу, коштају од 1.500 до 10.000 динара. С друге стране, овде се могу наћи и вештачке гирланде које, такође са попустом, коштају око 1.000 динара, док се праве, односно природне на престоничким пијацама могу купити за 600 динара.

ПРЕСАЂИВАЊЕ

ПРИРОДНЕ јелке током празника треба редовно заливати водом собне температуре. Када дође време за пресађивање у земљиште након празника, дрво не треба износити напоље без претходног периода прилагођавања.

- Најбоље би било да се јелка остави неколико дана у ходнику или некој просторији која се не греје, а када земља није смрзнута, односно када је спољна температура изнад једног степена Целзијуса, да се пресади - саветују стручњаци.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СКАНДАЛ У РИМУ: Новак Ђоковић погођен флашом у главу! (ВИДЕО)