ТУЖЕ ШКОЛЕ ЗБОГ "БУС ПЛУСА": Просветни радници незадовољни што новац за превоз не добијају "на руке"

Б. Борисављевић

27. 10. 2022. у 09:30

СКРОМНЕ буџете школа би, у наредном периоду додатно могла "олакшати", исплата новчаних надокнада за "бус плус" картице по судским пресудама.

ТУЖЕ ШКОЛЕ ЗБОГ БУС ПЛУСА: Просветни радници незадовољни што новац за превоз не добијају на руке

Школски буџети могли би да се додатно "олакшају", Фото Д. Миловановић

Како поручују из просветних синдиката, очекује се масовније подношење тужби због тога што се свим запосленима у образовним установама надокнада за превоз аутоматски пребацује "Кенткарту", који наплаћује превоз преко "бус плус" система, без могућности да новац добију у руке. У Форуму средњих стручних школа и Форуму београдских гимназија истичу да су неке њихове колеге већ добиле пресуде у своју корист.

Како наглашавају у синдикатима, иако је реч о одлуци Града, запослени су на суду са школама које су им послодавци. Они истичу да је овакава одлука надлежних незаконита и дискриминаторска, јер се односи само на престоницу, додајући да запослени у здравству и полицији имају право избора, само они не.

- Запослени у образовним установама се осећају непријатно и дискриминисано, када не могу да изаберу превозно средство којим ће доћи на посао - каже Милорад Антић, председник Форума средњих стручних школа Београда.

- Зар је крив просветни радник зато што неко хоће да узме маржу за издавање бус плус картице. Морамо заштитити основно уставно право да ли ћемо на посао ићи аутобусом, аутомобилом или пешке. Не брините, просветни радници су поштени део друштва и неће се шверцовати.

Антић наводи да су неки од запослених у просвети добили позитивне судске пресуде и да им је исплаћен новац за одређени период. Ипак, и поред "победе" у судници, проблем није решен, пошто школа наставља да уплаћује износ месечне претплатне карте на њихове рачуне. Тако да се мора сачекати годину дана за нову тужбу, а затим и исплату за тај период.

- По Закону о раду обавеза послодавца је да, пре свега, обезбеди новчану накнаду запосленом, а тек на посебан захтев запосленог да му обезбеди месечну карту. Код нас је то обрнуто - истиче у Форуму београдских гимназија.

- Обраћали смо се у претходном периоду и Секретаријату за образовање и дечју заштиту, али иако смо добили њихову подршку, нису могли да нам помогну, јер је реч о одлуци Града. У наредном периоду очекујемо да ће бити све више тужби, што ће бити велики издатак за школе, али се проблем неће решити.

ОБУХВАЋЕНО 33.000 ЉУДИ

На платном списку у основним и средњим школама у главном граду је око 24.000 професора, учитеља и осталог кадра. О малишанима у предшколским установама брине око 9.000 запослених, од којих су више од половине њих васпитачи. Сви они немају право избора, већ им се износ за превоз уплаћује преко система "бус плус".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (0)

И МИ КРЕЋЕМО ПУТ ГРЧКЕ Прво оглашавање Николине жене: Деца знају све, морамо бити храбри