КОБРА КАО ПРАВА: У Ботаничкој башти "Јевремовац" отворена несвакидашња изложба (ФОТО)

А. ВОЈИНОВИЋ

11. 09. 2022. у 12:30

ГЛАВАТА морска корњача, зелена игуана, монокл кобра, реплика главе диносауруса само су неки од експоната који су посетиоцима Ботаничке баште "Јевремовац" "надохват руке".

КОБРА КАО ПРАВА: У Ботаничкој башти Јевремовац отворена несвакидашња изложба (ФОТО)

Фото Н. Скендерија

У стакленику оазе биљака отворена је изложба "Путовање кроз време са водоземцима и гмизавцима", где се публици у другачијем окружењу представљају фосили, али и препариране животиње из колекције Природњачког музеја.

Како за "Новости" каже Ана Пауновић, једна од петоро аутора ове поставке, збирка водоземаца, гмизаваца и фосила се ретко приказује јер је реч о веома осетљивим и старим експонатима, који су углавном прављени од гипса или су веома крти или тешки.

- Пошто Ботаничка башта није далеко од депоа Природњачког музеја, решили смо да овде направимо заједничку изложбу - каже Ана Пауновић. - Збирка водоземаца и гмизаваца броји око 1.500 експоната, имамо их из бивших југословенских земаља, али и неких егзотичних, које ретко имамо прилику да излажемо, као што су монокл кобра и зелена игуана.

Фото Н. Скендерија

Главата морска корњача

Егзотичне експонате углавном добијамо као поклон, док је други део сакупљен на терену. У колекцији имамо гуштере који су уловљени током шездесетих година, затим неколико скелета егзотичних змија...

Изложба је отворена у четвртак, 8. септембра, а до сада је, према речима наше саговорнице, највећи утисак оставила на малишане, док су родитељи били обазриви:

- Посетиоци нас најчешће питају да ли су прави експонати. Родитељи се мало устежу, али су деца одушевљена када виде неку животињу међу биљкама. Нису сви експонати постављени да могу да се виде. На пример, смук нам је лепо сакривен и везан за једно дрво. Зато посетиоци треба да обрате пажњу. У тропском делу смо сместили течне експонате, то су наше три отровнице и жабе крастаче.

Фото Н. Скендерија

Монокл кобра

Највреднији из ове збирке су оригинални фосили, а посетиоци могу да виде моделе с остацима пршљенова варана и фосилне копнене корњаче, али и многе друге. Изложба је отворена до 30. септембра. Аутори су Ана Пауновић и Драгана Ђурић из Природњачког музеја, и Гордана Субаков Симић, Милорад Вујичић и Томица Мишљеновић из Ботаничке баште.

КРОКОДИЛ ИЗ "БЕЛЕ ЛАЂЕ"

У ПОСТАВЦИ се налази око 40 експоната, међу којима се издваја и један посебан гмизавац. У стакленику су аутори сместили и главу крокодила који је "глумио" у популарној домаћој серији "Бела лађа". У једној епизоди Срећко Шојић читаву ноћ проведе спавајући поред "подметнутог" гмизавца, а да га није ни приметио.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

РУСИЈА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Ово је најновији услов за Русе да би учествовали на Играма Париз 2024