СКУПЉЕ КИРИЈЕ, СТИГЛИ РУСИ И УКРАЈИНЦИ: Цене месечних закупа станова свих квадратура у престоници просечно су скочиле за пет до десет одсто

А. ВОЈИНОВИЋ

09. 05. 2022. у 10:15

ДРЖАВЉАНИ из Украјине и Русије који су уточиште пронашли у нашој земљи подигли су висину кирије у Београду! Цене месечних закупа станова у престоници у претходном периоду више су за пет до десет одсто.

СКУПЉЕ КИРИЈЕ, СТИГЛИ РУСИ  И УКРАЈИНЦИ: Цене месечних закупа станова свих квадратура у престоници просечно су скочиле за пет до десет одсто

Фото И. Маринковић

Њихову тешку ситуацију искористили су грађани који издају квадратуре широм главног града како би ренту знатно подигли "увис". Према последњим подацима, за изнајмљивање стана површине 45 до 50 квадрата у центру Београда потребно је у просеку издвојити око 500 евра, а за оне луксузније цене кирија иду и до 3.000 евра.

Према речима Јелене Давидовић, вође продајног тима огласних портала, на тржишту изнајмљивања станова значајан раст забележен је на атрактивним градским локацијама као што су Врачар, Савски венац и Нови Београд.

- Појачана потражња руских и украјинских држављана утицала је на то да закуподавци искористе ситуацију и на мање атрактивним локацијама подигну цене месечног најма - објашњава Давидовићева.

- Када је реч о висини кирије, цену диктира локација. Осим тога, на висину ренте утиче и квалитет изградње стамбеног објекта, ниво опремљености некретнине и поседовање гараже или паркинг-места. На повећање цене на тржишту издавања станова у Београду утицала је и изградња модерних стамбених комплекса јер се управо на таквим локацијама оглашавају станови за издавање по највишим ценама.

С друге стране, како истиче наша саговорница, цене закупа у класичним градским насељима су шаролике и зависе од нивоа опремљености, као и да ли се налазе у староградњи или у новоизграђеним објектима.

- Према анализи оглашених станова на значајнијим порталима, просечна цена за издавање стана површине од 45 до 50 квадрата у централним деловима као што су Савски венац, Врачар или Дорћол плаћа се неколико стотина евра. Није ретко да се оглашавају скромније опремљени или празни станови и за мање од 200 евра. Тако се тренутно нуди стан од 26 квадрата код Цветкове пијаце за 120 евра. У неким екстремним случајевима, када је реч о луксузним становима, они досежу и до 800 евра, а неки и до 3.000. На нашем порталу тренутно је најскупљи стан код Храма Светог Саве површине 400 квадрата, за чији закуп треба издвојити 7.400 евра.

Велики број људи напустио је ратно подручје, Фото М. Анђела

Пораст цена на тржишту је, како истиче наша саговорница, последњи пут забележен 2019. године:

- Услед пандемије вируса корона тржиште је било закључано и доживело је блокаду јер су многи станови остали празни. Тржиште се опоравило у другој половини 2020. године, тако да су цене ренте станова у 2021. достигле ниво с почетка 2020.

Поред ужег центра града, грађани највише изнајмљују станове на општини Нови Београд.

Осим тога, у последње време забележено је  повећано интересовање за некретнине на левој обали Дунава - у Борчи.

УДАРАЦ ПО ЏЕПУ ОСЕЋАЈУ СТУДЕНТИ

ЗАКУПЦИ станова у престоници у просеку су студенти, млади парови, брачни сапутници... Повећана цена ренте највише је по џепу ударила будуће академске грађане и младе који у Београду не могу да пронађу пристојан стан испод 300 евра, без режијa.

- Тражим стан већ неко време, али не могу да пронађем ни гарсоњеру за кирију испод 250 или 300 евра - наводи за "Новости" Тања Ћ. - Поједине које издају и за 250 евра су заиста јако лоше сређене и не вреде те паре. И прошле године када сам последњи пут мењала стан, цене ренте су биле веће за 50 евра, а неке чак и за сто.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ПОЛИЦИЈА БЛОКИРА ПРИЛАЗ: Стигао багер у двориште куће где је нестала мала Данка (ФОТО/ВИДЕО)