ГРЕЈАЊЕ ЗА 160.000 СТАНОВА: "Електране" за брзи почетак изградње топле везе Обреновац - Нови Београд

А. З. К.

21. 04. 2022. у 07:52

КАКО би се обезбедила енергетска стабилност неопходно је да се што пре започне с изградњом топлодалековода ТЕНТ А - Топлана "Нови Београд". Ово су саопштили у ЈКП "Београдске електране" након састанка који је одржао директор овог предузећа Раде Баста с представницима компаније Power construction corporation of China, која је и носилац овог пројекта.

ГРЕЈАЊЕ ЗА 160.000 СТАНОВА: Електране за брзи почетак изградње топле везе Обреновац - Нови Београд

Топлана на Новом Београду / Фото Д. Миловановић

Планом је предвиђено да се из два блока термоелектране "Никола Тесла А" (ТЕНТ А) преузима топлотна енергија и да се транспортује до топлане на Новом Београду, а на овај начин била би обезбеђена енергија потрошачима који се греју из ове и топлана "Дунав" и "Коњарник". На овај начин била би обезбеђена енергија за снабдевање половине од укупно 318.500 станова.

Према речима директора ЈКП "Београдске електране" на нестабилно стање енергетике утиче поремећај у снабдевању енергијом и енергентима због сукоба на подручју Украјине, као и цене енергената.

- Морамо да се окренемо свим расположивим домаћим ресурсима, а овај пројекат ће обезбедити не само стабилност, већ и ниже цене енергије - рекао је Баста.

Представници компаније Power construction corporation of China прихватили су задатак да што пре крену с реализацијом пројекта.

САРАДЊА СА ПАРТНЕРОМ ИЗ КИНЕ

УГОВОР у склопу ког су планирани ови радови потписан је у јануару 2020. године. Тада су параф на овај пројекат ставиле ЈКП "Београдске електране", Град Београд и компанија Power construction corporation of China. Како су рекли у "Електранама", ово је један од најзначајнијих националних енергетских пројеката, који ће повезивати производне капацитете "Електропривреде Србије" и "Београдских електрана".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКОЈ СТИГЛА ПОРУКА ИЗ ИЗРАЕЛА: Потпуно прекините дипломатске односе са Техераном

ХРВАТСКОЈ СТИГЛА ПОРУКА ИЗ ИЗРАЕЛА: Потпуно прекините дипломатске односе са Техераном

АМБАСАДОР Израела у Хрватској Гари Корен позвао је званични Загреб да прекине дипломатске односе с Техераном и спроведе безбедносне провере особља иранског дипломатског представништва у Хрватској јер би, каже, међу њима могло бити "шпијуна" Револуционарне гарде која се у ЕУ сматра терористичком организацијом.

06. 03. 2026. у 09:10

ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице

ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице

АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.

06. 03. 2026. у 08:23

Коментари (0)

ДЕЧКО ЈУ ЈЕ ЗАПРЕПАСТИО: Арина Сабаленка добила прстен од три милиона долара! (ФОТО)