ОБНОВА ГРОБЉА ОСЛОБОДИЛАЦА: Почела рестаурација меморијала на углу Прерадовићеве и Рузвелтове улице

А. В. В.

04. 03. 2022. у 07:52

ГРОБЉЕ ослободилаца Београда на углу Прерадовићеве и Рузвелтове улице коначно ће бити обновљено!

ОБНОВА ГРОБЉА ОСЛОБОДИЛАЦА: Почела рестаурација меморијала на углу Прерадовићеве и Рузвелтове улице

Фото Н. Скендерија

Радови на првој фази санације и рестаурације овог меморијала званично су почели, а у оквиру ових послова надлежне екипе ће, између осталог, бити задужене и да у ново рухо пресвуку све надгробне плоче палих бораца чија су имена и презимена дуго била избледела. Према најавама надлежних, у плану је да се послови на првој фази приведу крају до маја ове године.

Како су истакли у Заводу за заштиту споменика Београда, радови се изводе из средстава Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Републике Србије, док је пројекат израдила стручна служба овог завода.

- Прва фаза обухвата радове на обнови траса ограде, заједно са реконструкцијом зидане ограде дуж Јеврејског гробља, као и санацију свих надгробних плоча и елемената партерног уређења унутрашњег простора гробља - кажу у Заводу за заштиту споменика културе.

- Тренутно су у току радови на прању и чишћењу надгробних плоча у оквиру партерног уређења гробља, уз конзерваторски надзор стручне службе Завода за заштиту споменика културе града Београда.

Обележје је отворено 1954. године, Фото Н. Скендерија

Завод за заштиту споменика је пре више од две године урадио пројекат за санацију и рестаурацију, који ће се одвијати у две фазе, о чему је наш лист писао. Вредност радова, како су нам пре неколико месеци рекли надлежни, које финансира Министарство за рад износи 48 милиона динара.

Гробље ослободилаца Београда отворено је 20. октобра 1954. године поводом десетогодишњице ослобођења града и представља први меморијални комплекс уређен у престоници после Другог светског рата. Изведен је по пројекту архитекте Бранка Бона и пројекту хортикултуре инжењера Александра Крстића. На гробљу је сахрањено преко 2.000 бораца (721 црвеноармејац и 1.391 борац Југословенске народне армије) палих у борбама за ослобођење Београда.

Фото Н. Скендерија

БОРАЦ НА ВЕЧНОЈ СТРАЖИ

У оквиру меморијалног комплекса у Карађорђевом парку, налазе се и скулптура "Борац на вечној стражи" и рељефи на монументалној улазној капији. Аутор ових уметничких дела је вајар Радета Станковић. Овде је смештена и фигура "Црвеноармејац", коју је израдио вајар Антун Аугустинчић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КОЈА ЈЕ ЦЕНА СЛОМЉЕНОГ ДЕЧЈЕГ СРЦА? Како су Хрвати, Бугари и Словенци расплакали малишане из Србије