"ЛОЛА" ИГРА САД БЕЗ БРИГА: Град Београд коначно преузео највеће аматерско КУД на Балкану

С. Видачковић

21. 02. 2022. у 16:40

ПОСЛЕ вишедеценијских напора да реше егзистенцијална питања, пронађу оснивача, новац за скупе режије и хонораре неколико запослених, чланови и руководство АКУД "Иво Лола Рибар" сада су одахнули.

ЛОЛА ИГРА САД БЕЗ БРИГА: Град Београд коначно преузео највеће аматерско КУД на Балкану

Гостовање у Северној Кореји, Фото И. Маринковић

Одборници су на последњој седници Скупштине одлучили да Град преузме бригу о највећем аматерском културно-уметничком друштву на Балкану, које је том одлуком постало установа културе. "Лолина" зграда у Ресавској улици, где је за 78 година постојања прошло на десетине хиљада младих људи, наставља да негује непролазне вредности богатог српског наслеђа и културе.

Од оснивања 1944. године до данас, "Лола" памти своје најбоље и најцрње дане. До осамдесетих година играло се, певало и плесало без икаквих потешкоћа. Међутим, доласком новог времена и транзиције држава је изгубила разумевање и културно-уметничка друштва постала су невидљива за надлежне.

- Било је великих потешкоћа у пословању и драматичних ситуација - објашњава, за "Новости", директор АКУД "Иво Лола Рибар" Владан Тешановић.

- Ми се већ годинама бавимо изменом статуса, наша трансформација у установу културе траје веома дуго. Од 1990. године смо практично без оснивача. Тада наступа време транзиције која је потпуно уништила сва културно-уметничка друштва у држави, многа су остала без просторија за пробе, а нека су се трајно угасила. Тада су нас помињали у погрдном смислу, као нешто што је "сељачко", а чињенице су говориле потпуно супротно.

Сала за вежбање у Ресавској улици, Фото И. Маринковић

На светским такмичењима, српске игре су одувек односиле прво место. Наша култура и традиција су толико богате, нема смисла да то странци боље вреднују него ми сами.

Према његовим речима, "Лола" се досад финансирала од чланарина и повремених донација.

Од тог новца плаћали су се хонорари шефовима секција, а највише пара одлазило је на грејање. Град је донео одлуку да "Лола" ове године добије пет милиона динара, што ће бити довољно за плате, трошкове одржавања простора и финансирање дела програма.

- Хвала Граду Београду који је препознао велики национални значај нашег КУД, решена нам је егзистенција, односно питање спаса и опстанка. Ово је велики искорак у култури, досад су све власти биле неме на наше захтеве. Сви наши чланови, од најстаријих до најмлађих су се веома обрадовали када су чули ту дивну вест, јер су сви били свесни с каквим се проблемима суочавамо већ годинама - искрен је директор Тешановић.

Фото И. Маринковић

Ово друштво броји готово 1.000 чланова, претежно студената, средњошколаца и млађих, који су распоређени у пет уметничких секција: фолклорној, хорској, народном оркестру, Лоли класик и Театру "Лево". Иза њих су на хиљаде наступа, турнеја и десет пута више проба. Пропутовали су цео свет.

- Када је реч о раду са најмлађима, ми нисмо само КУД, већ и васпитна установа, имамо најбољу социјализацију деце, овде се они обликују, расту, стасавају, друже се, путују...

 Фото И. Маринковић

Владан Тешановић

Повремено проверавамо њихов успех у школи и уколико је лош, не дозвољавамо им да долазе на пробе док не поправе оцене. Неки родитељи су се бунили због тога јер смо, наводно, превише задирали у приватност. Међутим, кад се оцене поправе, долазили су да се извињавају. Иако смо сви једна велика породица, код нас влада велика дисциплина, сви су укључени у све активности и тачно се зна шта ко и када ради - истиче наш саговорник.

Тешановић верује и жели да и друге општине широм Србије, следе пример Београда и преузму локалне КУД, који опстају готово без динара. Он истиче да надлежни треба да покажу бригу јер то није спас само једног уметничког друштва и очување традиције, него и брига о деци која желе да се баве фолклором.

са титом и хрушчовом, Фото Архива

ПОКРЕТАЧ ЖИВОТА

- АКУД "Лола" је активни покретач живота како локалне заједнице, тако и целог друштва.

Ово удружење својим радом инспиративно остварује везу између културно-историјског наслеђа, савремене уметности и образовања, пажљиво чувајући и аутентичне историјске и уметничке вредности - наводи се у Одлуци коју су усвојили престонички одборници.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

РУСИЈА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Ово је најновији услов за Русе да би учествовали на Играма Париз 2024