УРГЕНТНИ ПУН ПАЦИЈЕНАТА: Преломи кука и ручног зглоба најчешће последице пада на леду
ОД како су Србију погодили ледени дани на одељењу ортопедије Ургентног центра у Београду значајно је повећан број прегледа и пријема због повреда задобијених падовима на леду, рекао за Танјуг доктор УЦ-а Марко Вучетић, те нагласио да се најчешће ради о старијим пацијентима са повредама ручног и раменог зглоба, као и кука.
Фото М. Анђела
Нагласио је да је прелом кука код старијих особа озбиљнија повреда, која захтева хоспитализацију и дужи опоравак.
-Обичан пад са сопствене висине може бити довољан да направи прелом код старије особе. Преломи кука могу бити кобни за те пацијенте, али доста су незгодни и преломи ручног зглоба и рамена, јер их ограничавају у нормалним активностима, рекао је Вучетић.
Вучетић је истакао да је тренутно на УЦ већи проценат пацијената са преломима и повредама за кућно и амбулантно лечење уз праћење процеса опоравка, него оних који захтевају болничко лечење.
Када су у питању грађани који су пали, али нису потражили стручну помоћ, доктор је упозорио да се повређени, уколико се дан или два после пада појави оток и интензивнији бол, морају јавити у дежурну ортопедску установу ради радиографије повреде и даље дијагностике.
Вучетић је оценио да млади повреде најчешће задобијају због непажње и журбе, као и због држања руку у дзеповима због чега је смањена покретљивост и ублажавање пада.
Истакао је да падови код млађих људи имају за последицу повреде и трауме већег интензитета.
У изјави за Танјуг Вучетић је посаветовао старије суграђане да не излазе напоље без преке потребе док траје поледица и упозорио младе да буду пажљивији.
БОНУС ВИДЕО - РУСКИ ХЕЛИКОПТЕРИ „КАМОВ-32“ СТИЖУ У СРБИЈУ: Најбоља машина за гашење пожара
ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".
12. 03. 2026. у 19:25
ХОРОР У ХРВАТСКОЈ: Сви се хватали за главу, Американац једва остао жив (ФОТО/ВИДЕО)
СТРАШНЕ сцене виђене су у комшилуку на кошаркашкој утакмици.
13. 03. 2026. у 19:25 >> 19:26
ИРАНЦИ ТВРДЕ - НЕТАНЈАХУ ЈЕ УБИЈЕН: Шта се десило Бибију? Први пут од почетка рата и "Иранци изађите на улице"
СПЕКУЛАЦИЈЕ о наводној смрти израелског премијера Бењамина Нетанијахуа појавиле су се јуче на друштвеним мрежама, а пренео их је хебрејски веб-сајт иранске новинске агенције Тасним. Шта се с њим догодило - одговор је стигао дан касније. Жив је и здрав и како поручује на првој конференцији од почетка рата - спреман је да борбе приведе крају.
12. 03. 2026. у 22:29 >> 22:37
Коментари (0)