ЗБОГ БУКЕ СЕ НЕ СПАВА МИРНО НИ ЛЕТИ НИ ЗИМИ: Ни недавно усвојени прописи нису помогли да се утиша гласна музика у локалима

Ј. ДИНЧИЋ / Г. НОВАКОВИЋ

08. 01. 2022. у 08:51

ИАКО је недавно усвојени Закон о буци требало да иде наруку "уморним" комшијама гласних кафића и ресторана, који се налазе при стамбеним зградама, станари не престају да воде битку за миран сан.

ЗБОГ БУКЕ СЕ НЕ СПАВА МИРНО НИ ЛЕТИ НИ ЗИМИ: Ни недавно усвојени прописи нису помогли да се утиша гласна музика у локалима

Закон о буци требало би да помогне комшијама који живе близу кафића и клубова, Фото АП

Доказ за то јесте чињеница да је само на Општини Стари град комунална милиција у периоду од јуна до децембра имала чак 702 пријаве! Потврду приблема такође дају и појединци, па тако "Манки бар" на Славији држи неславан рекорд - 45 интервенција комуналаца у последњих шест месеци.

Са музиком која допире из поменутог локала, станари се боре више од три године. Крајем 2020. прибегли су радикалним мерама, те су лупањем у шерпе, свирањем у гусле, ударили контру безобзирним угоститељима.

- И ове године смо наставили да пријављујемо галаму, јер тај кафић више није кафић, већ права дискотека, а њихова башта залази дубоко у двориште између зграда - објашњава један од станара Делиградске улице.

- Ово није проблем једног или двоје џангризавих комшија којима смета музика, већ мука 500 људи, колико живи у овом комплексу зграда.

Локал на Славији, Фото Н. Скендерија

Буку не могу да реше ни становници Венизелосове улице, на Дорћолу, јер због "Џинџер бара" комуналну полицију зову на смену. Инспектори су овај локал за пола године посетили 26 пута.

- Највећи број пријава у периоду од 1. јуна 2021. године до 20. децембра, када су подаци обрађени, био је на територији ГО Стари град и то 702 пријаве - рекли су нам из Секретаријата за послове комуналне милиције.

- Затим на Врачару 374, на територији Вождовца 352, на Чукарици 330. Нешто мање пријава имали смо на Новом Беграду и Звездари, где смо забележили 249 пријаве, на Палилули 186 и на Савском венцу 133.

Подсетимо, осим усвојеног Закона о буци, одборници Скупштине града усвојили су и одлуку према којој је престоница подељена на шест акустичних зона. Прва је зона за одмор и релаксацију где бука неће смети да прелази границу од 50 децибела дању, а 40 ноћу. У другу зону спадају туристичка подручја, кампови и школске зоне, где ће дању бука смети да се "пење" до 50, а ноћу до 45 децибела. Трећа зона обухвата стамбена подручја, где је за дан прописано 55 децибела, а за ноћ 45. У зони где се налазе пословни и трговински објекти, као и дечја игралишта, дозвољени ниво буке током дана биће 60, а за ноћ 50 децибела. Зониран је део око ауто-пута, магистралних и градских саобраћајница, те за ово подручје важи дозвола за 65 децибела током дана, а ноћу 55. Последња зона односи се на индустријску зону, и она не сме да прелази граничну вредност у делу у којем се налази.

Поређења ради, звук од 40 децибела производи фрижидер, шиваћа машина, док градски саобраћај производи буку од око 80 децибела. Рок концерт бруји 115 децибела, а гром удара у 120 децибела.

ПРИЈАВЕ 24 САТА

СЕКРЕТАРИЈАТ за послове комуналне милиције свакодневно предузима мере на територији целог града Београда, како по пријавама грађана, тако и самосталним поступањем патрола комуналних милиционара. На број 0800/110-011, грађани могу да пријаве проблем буке, а линије су отворене сваког радног дана и викендом 24 сата.

МИЛИЦИОНАРИ ЋЕ НОСИТИ ФОНОМЕТРЕ

ПРЕМА речима надлежних, мерење буке у локалима осим овлашћеног лица које испуњава прописане услове, може да обавља и комунални милиционар јединице локалне самоуправе и то фонометрима, посебним уређајима које ће Секретаријат набавити за овај посао.

- Локал у којем се емитује музика или изводи забавни програм, дужан је да обезбеди прописане услове и мере звучне заштите прописане поменутим законом и прописима којима се уређује област угоститељства - наводе у Секретаријату.

* * * * * * *

ГРАДОНАЧЕЛНИК ЗОРАН РАДОЈИЧИЋ О ЗНАЧАЈУ ПОДЕЛЕ БЕОГРАДА НА ОСНОВУ ДОЗВОЊЕНЕ ВРЕДНОСТИ БУКЕ

Зонирање трајало годину дана, поступак био системски

АКУСТИЧНО зонирање града рађено је у сарадњи са Саобраћајним институтом ЦИП, Институтом за испитивање материјала АД и Електротехничким факултетом Универзитета у Београду. Усвајањем Одлуке о одређивању акустичних зона, на последњој седници Скупштине града, како каже градоначелник проф. др Зоран Радојичић, решено је питање дозвољеног нивоа буке у престоници.

Фото Танјуг

Децибелажа је утврђена кроз шест акустичких зона. Идентификовано је укупно 1.696 осетљивих објеката.

- Цео поступак изведен је стручно и системски, и трајао је око годину дана - рекао је Радојичић.

- Дозвољена вредност буке никако не може бити иста у привредној зони, зони за одмор или пак у кругу болнице. Дакле, суштина овог посла је да су зоне сада јасно одређене, унете у карту и инспектор на терену знаће тачну вредност дозвољене буке за одређену зону и имаће јасну слику о томе да ли су прописани параметри прекршени.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

ТРЕБАЛЕ МУ ПАРЕ ЗА ТИКЕТ, ПА УЗЕО ЖЕНИНУ КАРТИЦУ: Дошла је са посла уморна и одмах легла да спава, то ми је била идеална шанса (ВИДЕО)