СЕЋАЊЕ НА КРВАВО ДОБИЈЕНУ СЛОБОДУ: Дефилеом обележено 77 година од ослобођења Београда (ФОТО)

С. В.

21. 10. 2021. у 06:50

МЕМОРИЈАЛНИМ дефилеом "Победа слободе" од хотела "Москва" до Палате "Албанија", јуче је обележено 77 година од ослобођења Београда у Другом светском рату.

СЕЋАЊЕ НА КРВАВО ДОБИЈЕНУ СЛОБОДУ: Дефилеом обележено 77 година од ослобођења Београда (ФОТО)

Детаљ са јучерашње манифестације, Фото Н. Скендерија

У борбама за слободу престонице погинуло је око 4.000 припадника Народноослободилачке војске и око хиљаду црвеноармејаца. Тог 20. октобра 1944. завијорила се застава слободе на Палати "Албанија", чиме је означен крај фашистичке окупације Београда, која је трајала 1.287 дана.

У шетњи сећања био је почасни вод питомаца Војне академије, ветерани из Другог светског рата, градски челници и суграђани. Заменик градоначелника Београда Горан Весић истакао је да с поносом славимо нашу победу и сећамо се свих страдалих за слободу главног града.

- Немци су до последњег тренутка бранили Београд јер су покушавали да спасу своју војску која се налазила на југу Балкана - подсећа Весић.

Учесници НОР, представници Града и Војске , Фото Н. Скендерија

 

- Због тога се с пијететом и поносом сећамо жртава, те свима који данас живе у слободном Београду шаљемо поруку да је наша слобода крвљу плаћена и да је љубоморно чувамо.

Он је рекао да је јуче ујутро у свим београдским школама прочитан проглас о историјском значају 20. октобра 1944. године. У тексту се наводи да су, на јучерашњи дан, херојска партизанска војска и совјетска Црвена армија пре 77 година ослободиле наш град. Београд је окупиран у априлу 1941. године, после фашистичког бомбардовања које је уништило десетине хиљада кућа, зграда и убило хиљаде људи и деце.

Фото Н. Скендерија

- Ослободиоцима престонице командовао је генерал-лајтнант и народни херој Пеко Дапчевић, по коме се један београдски булевар данас зове - рекао је заменик градоначелика.

- Борбе за Београд биле су толико крваве да су за само једну кућу или предратну зграду гинуле десетине партизанских и совјетских војника. А ослобађала се кућа по кућа, улица по улица, јер се окупатор дуго спремао за опсаду борећи се до последњег човека, не зато што је волео нашу престоницу, него зато што је Београд највећи и најважнији град овог дела Европе. Знали су да ће, уколико изгубе Београд, совјетска војска ући и у Берлин.

После меморијалног дефилеа, на Тргу републике је настављена свечаност, где су дечји хор "Чаролија", певачи Ивана Петерс, Душан Свилар, Јелена из групе "Зана", глумац Иван Михаиловић наступили у културно-уметничком делу. По подне је организован концерт "Други век опере у Београду" у извођењу хора, солиста и оркестра Београдске опере, под диригентском палицом Дејана Савића. Све ово је део програма "Дани слободе 2021", манифестације коју организује Град славећи два датума ослобођења Београда у светским ратовима - 20. октобар 1944. и 1. новембар 1918. године. Богат културни програм, који ће трајати до 8. новембра, почео је у уторак увече концертом руског ансамбла "Александров" на Тргу републике.

Хор "Чаролија" наступио је на Тргу републике , Фото Н. Скендерија

Положени венци

ВЕНЦЕ на Спомен-гробље ослободилаца Београда јуче су, поводом дана ослобођења Београда у Другом светском рату, положили министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарија Кисић Тепавчевић, руски амбасадор Александар Боцан-Харченко, председник Скупштине Београда Никола Никодијевић, представници Министарства одбране и Војске Србије, СУБНОР, те бројних амбасада.

- Овде смо да одамо почаст нашим прецима, жртвама које су своје животе дали да бисмо ми данас живели у миру и слободи.  - рекла је Кисић Тепавчевићева.
Андреја Младеновић положио је јуче венце на Споменик совјетских ветерана на Авали.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ХИТАН ПРИЈЕМ: Срђан Ђоковић примљен у Ургентни центар!