СТРАДАЈУ ЈЕР СУ "НЕВИДЉИВИ": Безбедност бициклиста у саобраћају угрожена - у просеку у земљи годишње их погине 50, а повреди се 1.500

С. Б. МИЛОШЕВИЋ

09. 08. 2021. у 10:15

У ПОСЛЕДЊЕ четири године у Србији је погинуло 192 бициклиста, а од почетка године 18! Међу страдалима од јануара до данас је и четворогодишњи малишан.

СТРАДАЈУ ЈЕР СУ  НЕВИДЉИВИ: Безбедност бициклиста у саобраћају угрожена - у просеку у земљи годишње их погине 50, а повреди се 1.500

Фото И. Маринковић

Да је безбедност бициклиста у саобраћају угрожена потврђује податак да у просеку годишње у земљи погине око 50 бициклиста и буде повређено њих око 1.500. Настрадали бициклисти чине око осам одсто свих погинулих у саобраћајним незгодама, подаци су Агенције за безбедност саобраћаја. Њихова рањивост је кључни проблем пошто не носе кациге, често немају ноћна светла, "невидљиви" су за аутомобиле и камионе.

Према извештају Агенције, због своје рањивости љубитељи двоточкаша и при малим брзинама често задобију тешке телесне повреде. Баш зато брзина возила која учествују у судару са бициклистима има важну улогу, када је реч о тежини повреда. Слаба уочљивост бициклиста у ноћним условима је велики проблем посебно ако немају предње жуто и задње црвено светло на двоточкашу и ако немају рефлектујућу одећу.

У Агенцији наводе и да они при релативно малим брзинама често задобијају тешке телесне повреде, углавном због тога што је њихова једина заштита њихова одећа.

- Оно што је такође важно јесте чињеница да бициклисти различите старосне доби и пола имају различите психофизичке способности. Деца бициклисти углавном немају довољно искуства и знања о безбедном учествовању у саобраћају, а старији имају смањену моћ запажања и покретљивост - кажу у Агенцији.

Слаба уочљивост двоточкаша је посебан проблем у ноћним условима, посебно ако бицикл није опремљен одговарајућим светлима (бело на предњој и црвено на задњој страни), ако не носе одећу са ретрорефлектујућим материјалима. Осим светала и одеће, битна је и кацига, штитници за ноге и руке. То, многи немају.

- Ношење кациге није обавезно Законом о безбедности саобраћаја на путевима. Ипак, препоручује се њена употреба како би се најтеже последице, односно повреде, које могу настати у случају пада са бицикла избегле или ублажиле. Употреба светала на бициклу је обавезна у складу са Законом о безбедности саобраћаја. Светла морају бити укључена приликом кретања у ноћним условима и у условима смањене видљивости - подсећају у Агенцији.

Фото П. Милошевић

СУСРЕТ СА "МОТОРНИМ" ВОЗИЛОМ

КАДА се детаљније анализирају саобраћајне незгоде, закључак је да највећи број бициклиста настрада у незгодама са најмање два возила, при чему једно од возила скреће или прелази коловоз.

- Највећи број бициклиста погине у ситуацијама у којима друго моторно возило сустигне бициклисту. Предузимање непромишљених радњи возача што моторних возила, што возача бицикла, такође је чест узрок незгода - наводе у Агенцији за безбедност саобраћаја.

* * * * * *

Правила за малишане

ДЕТЕ млађе од 12 година не сме да управља бициклом на јавним путевима. У пешачкој зони, у зони успореног саобраћаја, зони школе и некатегорисаном путу двоточкаша може да вози малишан са напуњених девет година. У пешачкој зони и зони успореног саобраћаја бицикл може да вози и млађе дете под надзором особе старије од 16 година.

* * * * * * * *

ПРЕПОРУКЕ ЗА КРЕТАЊЕ

* Крећите се дуж бицклистичких стаза ако постоје

* На путу, возите десном траком у односу на смер кретања саобраћаја и не већом брзином од 35 колометара на сат
* Крећите се у ширини од највише метар од ивичњака јер ћете бити уочљивији, а заобићи ћете сливнике, канализационе поклопце, ђубре које се може наћи уз ивицу коловоза
* Користите ручне сигнале да обавестите друге учеснике у саобраћају о својој намери
* Не испуштајте управљач из руку, не склањајте ноге са педала
* Не возите предмете који могу да вас ометају у управљању
* Не употребљавајте на оба ува слушалице за аудио-уређаје

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КО ЈЕ ДАВИД КНЕЖЕВИЋ КОЈИ ЈЕ УХАПШЕН У МАЈАМИЈУ: Након нестанка супруге Ане побегао за Србију

КО ЈЕ ДАВИД КНЕЖЕВИЋ КОЈИ ЈЕ УХАПШЕН У МАЈАМИЈУ: Након нестанка супруге Ане побегао за Србију

НАЦИОНАЛНА полиција ухапсила је данас у Мајамију Давида Кнежевића, супруга Ане Марије Кнежевић Хенао, Колумбијке која је нестала у Мадриду 2. фебруара. Давид Кнежевић, држављанин Србије, био је главни осумњичени откако су америчка полиција и ФБИ прикупили доказе да је реч о насилном нестанку, сазнају шпански медији.

06. 05. 2024. у 17:33

Коментари (1)

КАДА ЈЕ РАК ПЛУЋА ИЗЛЕЧИВ? Докторка Ђурђевић дала одгоор на питање о страшној болести (ВИДЕО)