ДИМ СА ОРАНИЦА ОПАСАН ПО ВОЗАЧЕ: Ватрогасци имају посла због суграђана који пале ватру на отвореном

С. Видачковић

12. 07. 2021. у 17:50

БЕОГРАДСКИ ватрогасци ових дана имају пуне руке посла, највише због несавесних суграђана који пале ватру на отвореном.

ДИМ СА ОРАНИЦА  ОПАСАН  ПО ВОЗАЧЕ: Ватрогасци имају посла због суграђана који пале ватру на отвореном

Фото А. Станковић

Према речима команданта Ватрогасно-спасилачке бригаде Милоша Мајсторовића, друга половина јула је "ударна" за овакве ситуације. Број 193 у ово доба године дневно звони више од 30 пута, и то углавном због пламена на отвореном.

Паљење стрњике, траве и ђубрета на њивама и поред пута не само да прави еколошку штету, већ може да допринесе трагедији на коловозу. Наш саговорник нас подсећа да се пре неколико година догодио ланчани судар на ауто-путу Београд - Ниш, зато што је дим од ватре на пољопривредном земљишту угрозио видљивост на коловозу.

- Тај дим је опаснији од магле, и ми стално апелујемо на људе да то не раде - каже, за "Новости", Мајсторовић.

- Немамо начина да спречимо то паљење. Иако постоји закон који каже да је то забрањено и кажњиво, јако је тешко доказати ко је запалио траву на њиви. Јер ми дођемо, видимо човека, а он нам каже да је то његова њива и да је дошао да гаси ватру. Не постоји свест код људи да тим својим радњама праве катастрофу. Суграђани морају да схвате да, иако њима та "ватрица" делује безначајно", могу да угрозе живот неког другог.

Због пламена на отвореном, престонички ватрогасци најчешће интервенишу на ободним деловима Београда. Током суботе и недеље има више позива, јер људи одлазе у викендице и пале ђубре. Такође, у току је жетва па се ратари на исти начин решавају стрњике.

- Ми не бежимо од рада, реагујемо на сваки позив, али не можемо само да гасимо траву - истиче наш саговорник.

- Буде дана када имамо празну гаражу, јер све екипе интервенишу на њивама. Слична ситуација десила се пре неколико дана, када се догодио пожар у подземној гаражи на Врачару, јер нам аутоматски треба 30 људи и шест, седам возила за ту интервенцију. Срећом, стигли смо на време и није било велике штете.

УПОЗОРЕЊА Командант ватрогасне бригаде Милош Мајсторовић, Фото З. Јовановић

Осим молби да не пале ватру на отвореном, командант Мајсторовић апелује на суграђане да буду одговорни и када излазе из домова. Сваки електрични уређај који је укључен у струју, сем фрижидера, може да буде потенцијално опасан. Пуњач заборављен у утичници може да запали кревет, па чак и део собе. Људи у становима најчешће забораве да искључе шпорет када кувају ручак, што може да угрози не само тај стан, већ и остале на спрату.

Крајем јуна и почетком јула ватрогасци главног града имали су много интервенција због пожара на клима-уређајима. Милош Мајсторовић наглашава да се расхладни апарат никако не оставља да ради, уколико никог нема код куће. Секунда је довољна да клима букне и прогута стан, као што се крајем јуна десило у стану на Звездари. Како каже, боље је седети у врућини десетак минута док клима не расхлади стан, него затећи ватрогасце у дому.

ОПАСНО Ланчани судар на ауто-путу Београд - Ниш догодио се због дима, Фото Н. Скендерија

КАЗНЕ САМО 10.000 ДИНАРА

ПРЕМА Закону о заштити од пожара, забрањено је спаљивање ситних усева, смећа и биљних остатака. Предвиђене казне за такве радње у виду прекршајног налога износе 10.000 динара за физичка лица. Грађани су често у недоумици кога да позову када комшија, у центру града, пали нешто у свом дворишту. Пре комуналне милиције, која ће санкционисати прекршиоца, треба позвати ватрогасце како би угасили пламен.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

РУСИЈА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Ово је најновији услов за Русе да би учествовали на Играма Париз 2024