КАД КАМЕН "ОЖИВИ" СВЕТЛОСТ: У Природњачком музеју на Калемегдану отворена необична изложба стена

С. В.

04. 07. 2021. у 16:34

КО жели да упозна тајанствену лепоту камена, сазна како и када пропушта светлост, али и да научи нешто о геолошкој карти Србије треба да оде у Природњачки музеј на Калемегдану.

КАД КАМЕН ОЖИВИ СВЕТЛОСТ: У Природњачком музеју на Калемегдану отворена необична изложба стена

Фото Д. Миловановић

У овом здању синоћ је отворена изложба "У камену светлости траг" чији је аутор проф. др Кристина Шарић са Рударско-геолошког факултета.

Поставка је организована поводом 150 година српско-аустријског истраживања, које је довело до настанка геолошке карте Србије, што је омогућило да данас боље разумемо геологију Алпа и Динарида.

- Ово је прво путовање кроз изложбу, док у другом пратимо пут светлости кроз камен, које је омогућила аустројска донација Рударско-геолошком факултету у виду поларизационог микроскопа за пропуштену светлост - истиче професорка Шарић.

- Када камен исечемо у виду веома танке плочице, коју затим полирамо истањујући је до дебљине од само неколико стотих делова милиметра, он "оживи" - постаје прозиран, тако да многи његови минерали почну да пропуштају светлост кроз себе, откривајући лепоту камена.

АУТОР Кристина Шарић, Фото Д. Миловановић

Ове чудесне слике не пружају само информације о геологији. Такође их вреди посматрати као уметничка дела природе, као минијатуре у којима се време кристализовало и захваљујући којима се на врло јединствен начин може ступити у дијалог са људским постојањем, нераскидиво везаним за камен.

На изложби се могу видети и јединствени експонати стена из збирке Природњачког музеја, међу којима су микашист са гранатом, фонолит - веома ретка стена код нас и у свету, бигар - стена која настаје у хладној слатководној средини облагањем калцијум-карбоната око делова биљака, као и примерци природног декоративног камена пореклом из Србије и Београда, међу којима су - габро са лабрадором, травертин, органогени кречњаци и мермер.

СПЕЦИЈАЛНИ МИКРОСКОП

Да бисмо уживали у тој појави, поред те танке плочице коју зовемо петрографски препарат, потребан нам је још и поларизациони микроскоп за пропуштену светлост. На њему се испитују оптичка својства минерала настала проласком линеарно поларисане светлости кроз њих, која се трајно бележе на фотомикрографијама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

РУС, ОЛИМПИЈСКИ ШАМПИОН, ШОКИРАО СВЕТ: Они који деле санкције Русима - ово нису могли ни да сањају