ПРЕ ПЛАНА - АНКЕТА: Град намерава да омогући активније учешће Београђана у припреми пројеката о будућој изградњи

М. С.

28. 06. 2021. у 08:51

ГРАД Београд ускоро ће увести анкетирање грађана као обавезан корак пре израде планова градње. Иако Београђани имају и сада могућност да на јавном увиду дају примедбе на пројекте, то се, наводе у Градској управи, у пракси испоставило као недовољно, и доводило је до тога да грађани не разумеју на који начин се мења њихов крај.

ПРЕ ПЛАНА - АНКЕТА: Град намерава да омогући активније учешће Београђана у припреми пројеката о будућој изградњи

Будући изглед Линијског парка / Фото Беоинфо

Примера има безброј, посебно негативних. Најсвежији је свакако је у Блоку 37 где грађани негодују због изградње зграде која поседује дозволу добијену на основу претходног плана. Било је и великих негодовања, па и протеста због, сад већ изграђене пумпе у Блоку 45. Грађани су "пропустили" јавни увид у план и почетак градње их је веома изненадио.

Позитиван пример је недавно завршен јавни увид за Линијски парк, где се показало је да је анкетирање пре израде ПДР добар корак.

У досадашњој пракси усвајања планова детаљне регулације и других пројеката, када се саберу сви кораци, суграђани могу да учествују у припреми око 50 дана. Новим правилима ће бити повећана могућност за учешће грађана.

- Тачно је да имамо рани јавни увид од пола месеца и јавни увид од месец дана и пет дана за подношење амандмана - каже градски урбаниста Марко Стојчић. - Сада хоћемо да пре него што дође до раног јавног увида, чујемо мишљење јавности, а то ћемо чинити путем анкета и округлих столова. Сада већ имамо јасну слику да се Београд неће много ширити већ да ће се промене дешавати унутар њега, па ће увек бити оних на које ће те промене утицати.

Град ће општинама делегирати део посла. Тако да ће се о плановима са грађанима разговарати на локалу, како би им било јасно да ли ће се мењати површина под зеленилом, ширина улица, спратност, пре него што извођачи дођу до усвајања пројекта или се извођачи радова појаве на терену.

- То није могуће без директног контакта са грађанима. Ту пре свега мислим на градске општине које имају велику одговорност - објашњава Стојчић. - Оне учествују на седницама комисије за планове, а то јесте место где се расправља о плановима. Зато апелујем на све општине да и нама помогну да информација дође до грађана како би били сигурни у оно што се дешава.

ЛИНИЈСКИ ПАРК НА СЕДНИЦИ У АВГУСТУ

АНКЕТА коју је Град спровео пре израде плана за Линијски парк омогућила је да накнадно стигне веома мали број примедби. Јавни увид завршен је 15. јуна, а за 1. јул заказана је јавна седница. Усвајање плана очекује се на седници Скупштине града крајем августа. Уколико се све буде одвијало по плану, радови на изградњи четврте целине, најмање захтевне, могла би да почну крајем ове године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

А СРБИЈА?! Питали Русе За кога ћете да навијате на ЕУРО 2024? - овако су одговорили