Ајзак Хемпстед: И ја сам помало Брен Старк
13. 06. 2016. у 08:57
Британски глумац, најстаријИ преосталИ син Старкових из "Игре престола" говори за "Новости"
"НЕСТАО у акцији" после четврте сезоне ХБО хит серијала "Игра престола", британски млађани глумац Ајзак Хемпстед Рајт (17) у роли Брена Старка, најстаријег преосталог сина Старкових, вратио се у шестој сезони култне саге и од неискусног дечака постао озбиљан "играч". Годину је провео учећи како да овлада визијама, под менторством мистичног гуруа Трооког Гаврана (Макс фон Сидоу), а сад је спреман, каже, да гледаоцима буде наратор свега што се догађало од почетка серије.
У ексклузивном интервјуу за "Новости", Рајт, коме је глума постала избор само да би "убио време" током хладних месеци кад не може да игра фудбал, открива куда ће га у новом циклусу одвести нове моћи, сматра ли их обавезом или благословом, и да ли је коначно спреман да ужива у улози пуним плућима.
- Истина је, раније никад нисам имао утисак да сам се у потпуности доказао као глумац. Са развојем догађаја, и паузом коју сам у серијалу направио да бих од ученика постао учитељ, мада у томе још нисам успео, коначно могу да кажем да уживам у оном што радим - искрен је јунак "Игре престола", која му је донела номинацију за најбољег младог ТВ глумца.
* Куда нас у шестој сезони воде Бренове визије?
- Гледаћемо у будућност и прошлост. Оно што је најважније јесте то да је научио где су границе до којих може ићи и на које све начине може и сме да експериментише на моћима. Брен је помало опијен визијама, јер га оне враћају у нека срећнија времена. Ипак, Гавран му не дозвољава да живи у сновима, јер је пред њима озбиљан проблем. А за Старка су оне начин да буде у контакту са онима које је изгубио.
- Волео бих да имам мач, или неко нинџа оружје. Чини ми се да бих "покупио" све најзанимљивије моћи и одлике мени драгих ликова из "Игре престола" и позајмио их Брену. Не због тога што су њему потребне да би преживео у нашем имагинарном суровом свету, већ да бих се науживао користећи их (смех).
* Какав је био осећај вратити се у екипу после годину паузе?
- Прва епизода коју сам радио по повратку за мене је била равна нервном слому. Био сам веома напет и, према мом мишљењу, лош. Запитао сам се у једном тренутку: "Сећам ли се уопште како се ово ради?" Много тога се променило, али оно што ми је вратило самопоуздање јесу људи који су ме дочекали са одушевљењем. Тек тада сам схватио колико ми је све то недостајало.
* Шта се до сада показало као највећи глумачки изазов?
- Многи мисле да је тешко глумити визије. Међутим, далеко теже у професионалном смислу било је одглумити оне сцене кад је мој лик приморан да на силу прекине указања. У секунди на вашем лицу морају да се виде бројне емоције - од шока, преко очајања, беса и туге, који су управо заменили предиван осећај задовољства "пловидбе" кроз најлепша сећања и успомене. Онда се у тренутку пробудите и кажете само: "Не".
* Ко је Брен Старк у овој фази "Игре престола"?
- И даље је тинејџер, са бујицом идеја којима изнутра управљају неспутани хормони. У појединим сценама јасно се види да још не разуме оно што се догађа око њега. Мисли да је најпаметнији, ретко уме да послуша искусније. Веома је нестрпљив. Могу се повезати са њим као таквим, јер сматрам да бих се исто понашао у његовој ситуацији. Чини ми се да га радња серије нагони на то да одрасте пребрзо. Ипак, моћи су оно што га чини зрелијим и смиренијим, због чега верујем да ће ускоро постати мудрији. Налик на Гаврана.
