Црна Гора: У корпи две плате
23. 10. 2017. у 10:25
Вредност потрошачке корпе у Црној Гори премашује примања већине грађана. Уместо некадашњих 130, сада су потребна 92 прехрамбена производа
Нова корпа садржаће више воћа и поврћа
ЧЕКАЈУЋИ нову методологију за обрачун месечних трошкова, у Заводу за статистику још се "држе" последње објаве из 2015. године о вредности потрошачке корпе за четворочлану црногорску породицу. Корпа је укључивала 130 производа, док је њена вредност износила 810 евра.
- Редовно месечно објављивање података о потрошачкој корпи почеће у фебруару наредне године. У ове две године рађена је ревизија, па ће нова корпа обухватити 92 прехрамбена производа уместо ранијих 130. Искључили смо из корпе алкохол, дуван, куповину аутомобила, одмор у иностранству - наводе у Монстату.
Цели посао око нове методологије обрачуна урађен је у сарадњи са Светском банком и Светском здравственом организацијом.
- Пошли смо од претпоставке да су се у минулом периоду промениле навике потрошача, начин живота, да су се појавили нови производи и услуге. Сходно томе, добићемо методологију, уз експертску помоћ међународних институција, на основу које ће се утврдити колике су минималне потребе за четворочлано домаћинство, појаснили су у Заводу за статистику.
Додали су и да ће главни извор за израчунавање потреба домаћинства бити Анкета о потрошњи, која је урађена 2015, као и попис становништва из 2011. године.
- У новој корпи биће мање житарица, а више воћа и поврћа, као и прихватљив унос хранљивих материја. Број прехрамбених производа смањен је за више од 40, у складу са препорукама нутрициониста. Искључени су нпр. кечап, мајонез, чипс - појаснили су у Монстату.
Подсећамо да је та институција пре годину дана представила Нацрт минималне потрошачке корпе према којој су дневни трошкови по особи износили 2,08 евра, односно 8,3 евра за четворочлану породицу. Тада је та информација изазвала бурне реакције у јавности, па је Монстат наставио да ради на новој методологији за обрачун потрошачке корпе.
Подгоричанка Милица К. каже да је потрошила нешто више од десет евра.
- Узела сам углавном производе који су на акцији. Пиле које је коштало 2,5 евра, 1,5 литар јогурта за 1,2 евра. Један и по хлеб, млеко, јаја, мандарине које су непун евро. Уз то, купила сам и кутију од 250 грама фета сира за евро и по, и пар парадајза за салату. Али ово су практично само намирнице за ручак, а где су још доручак или вечера - каже наша саговорница.
ХИГИЈЕНА
КОЛИКО једној породици треба новца када су у питању издвајања за средства за хигијену, плаћање рачуна, превоз за одлазак на посао или школу... Нарочито колико се трошкови увећавају ако је нерешено стамбено питање, па се за закуп стана, као што је случај код Милице К, издваја месечно 180 евра.
tech
23.10.2017. 11:33
250 гр ФЕТА сира за ручак!?? Млеко и 1.5 Литар јогурта. И све то само за ручак. И Јаја и Пиле.. то је "само" ручак ???који су овде математичари присутни, мозак оставили негде успут...
Znase stednja,zbog placanja Nato-u za cuvanje od????????koga,u sledecih godina Milo ce zabraniti da Djetici Manje dise.
statistika, potrošačka korpa, uprosečavanje - globalistička zamajavanja .. dok god se bavimo njihovim idejama i stavovima propadaćemo
Коментари (3)