ПЕДЕСЕТИ САБОР „ПРОЂОХ ЛЕВАЧ, ПРОЂОХ ШУМАДИЈУ“: Раскош српске културе
03. 08. 2019. у 21:36
Министар културе и информисања у Влади Републике Србије Владан Вукосављевић отворио јубиларни педесети Сабор народног стваралаштва „Прођох Левач, прођох Шумадију“
Фото З. Глигоријевић
Прочитајте још: Традиција чува Србију
Министар је додао да манифестација овог типа, која чува културно наслеђе нашег народа, а која је доживела своје педесето извођење заслужује „дубоки наклон и наше велико поштовање“.
- Све оно што је на ован начин исказано већ пет деценија, већ је несвакидашња и добра ствар. Када на овом сабору народног стваралаштва, усмене и писане традиције, чујемо тонове и звуке који су потекли из душе нашег народа, када се осврнемо на културно благо поред нас, видимо само делић раскошне српске културе – додао је министар Вукосављевић.

Саборовање ће бити настављено сутра светом литургијом у манастирској цркви, коју ће, по традицији, служити владика Јован. У 10,30 биће отворена изложба радова с ликовне колоније „Каленић 2019.“, а пола сата касније у манастирској порти биће отворена изложба домаће радиности Удружења „Златне руке“ Левча“, припремање и дегустација старих јела, изложба домаће радиности и старих заната и такмичење здравичара. Свечани дефиле културно-уметничких друштава заказан је за 12,30, а програм на летњој позорници крај Каленичке реке, у оквиру кога ће бити изабрана најлепша саборица, најбрк, најдуже плетенице и најлепше мушке и женске народне ношње почиње у 13 сати. Том приликом појединцима и институцијама које су дале допринос култури и развоју левачког сабора биће додељена и повеља „Бративоје Марковић“ установљена 2006. године у знак сећања на сакупљача народних умотворина.