И Европа призива велику Албанију

Љиљана Бегенишић

17. 06. 2018. у 09:02

Приштина и Тирана, уз прећутну подршку сила, све више теже једној држави. Димић: На ред ће, после Косова, доћи и деo Грчке и Црне Горе Пророковић: Запад ће их подржавати ако жели хаос на Балкану

И Европа призива велику Албанију

Илустрција Горана Дивца

НЕДАВНИМ укидањем контроле на граници између тзв. државе Косово и Албаније учињен је још један корак ка стварању "велике Албаније". Под мотом "Једна земља, један народ, један сан" Албанци с обе стране упорно раде на остварењу свог сна који је формулисан на Призренској лиги пре 140 година.

- Постоје снови који се досањају. Такав је онај о "великој Албанији", који се приводи крају и постаје јава - каже за наш лист историчар проф. др Љубодраг Димић. - Пред очима Европске уније и уз њену помоћ процес формирања "велике Албаније" приводи се крају. Сада припајају нешто што се зове косовски вилајет и тиче се Србије, али на дневни ред доћи ће и територије Црне Горе и Грчке. То је неизбежно.

И Срби са Косова поручују да царинско уједињење Приштине и Тиране представља "јасну манифестацију такозване великоалбанске политике".

С друге стране, албански премијер Еди Рама каже:

- Нико не жели "велику Албанију". Али када неко стално виче: "Вук, вук", може и да га призове.

Ипак, да вука призива и сам Рама, говори и његова изјава од пре годину када је на прослави десете годишњице тзв. државе Косово усхићено поручио да "Косово и Албанија треба да имају заједничку спољну политику и једног председника који би симболизовао национално јединство".

"ВЕЛИКА Албанија", или сан о уједињењу свих Албанаца, ноћна је мора Србије, Македоније, Црне Горе и Грчке, чије би делове територије требало да обухвати.


Професор Димић појашњава:

- Била би то Албанија четири вилајета - скадарског, јањинског, битољског и косовског, која би обухватила: јужну Албанију са Епиром и Јањином, северну и средњу Албанију са Скадром, Тираном и Елбасаном, Македонију са градовима Дебром, Скопљем, Гостиваром, Прилепом, Битољем и Охридом, Косово са градовима Пећ, Ђаковица, Призрен, Митровица, Приштина, Гњилане, Прешево, Куманово, Нови Пазар и Сјеница. Тај простор је маркиран у предвечерје Берлинског конгреса и албанска политичка елита са великом упорношћу већ 140 година третира га као простор "велике Албаније". У тренутку када је формулисан, Албанци су чинили око 44 одсто популације која је на њему живела. Од тог тренутка тај територијални оквир је на различите начине испуњаван Албанцима, да би данас био етнички чист. Простор је испуњаван, пре свега терором.

Љубодраг Димић


С друге стране, Душан Пророковић, стручњак за геополитику, коменатаришући укидање царина између Косова и Албаније, каже да Албанци користе механизме економске сарадње промовисане од ЕУ да обједине свој економски простор.

- СА ТЕ стране, то је сасвим легитимно и на то са Запада неће нико реаговати - каже он за "Новости". - На крају, Србија је званично подржала такозвани Берлин плус, у ком се говори о интензивирању економских интеграција на Балкану, тако да и ми можемо само да ћутимо на ово. Ко нам је крив што они раде, а ми седимо и гледамо.

Пророковић, међутим, сматра да су шансе за стварање "велике Албаније" - мале.

- Сами Албанци имају жељу, приличан број њих, сањају "велику Албанију", али они немају капацитет да је направе - уверен је Пророковић. - Погледајте на шта личе институције у Приштини, кључне политичке процесе у Албанији. Албанија постоји 100 година, а и даље је слабо организована држава. Ко би урадио тај велики посао уједињења?

Душан Пророковић


Он истиче да ће велики центри моћи, уколико им је у интересу да се дестабилизује Балкан, погурати Албанце ка реализацији идеје о "великој Албанији". Такође, истиче наш саговорник, знају сви да ми и Грци сигурно не бисмо седели и гледали како се таква држава прави.

- Свашта би се ту дешавало, умешали би се многи спољни фактори и ситуацију на Балкану учинили знатно комплекснијом него што је данас. То се не може одиграти тек тако - уверен је Пророковић. - Дакле, ако неко хоће хаос, рећи ће Албанцима да крену у тај процес, а сигуран сам да он не би био доведен до краја. "Велика Албанија" је циљ о ком сањају Албанци, али за неке западне земље та идеја је средство да се дестабилизује цео регион.

КАДА је реч о понашању ЕУ према тој идеји, Пророковић каже да се само још у Србији и комшијским државама политичари ЕУ доживљавају као озбиљан фактор.

- Они нису сигурни ни како ће реаговати на своје, унутрашње, проблеме, а камоли око све комплекснијих процеса на Балкану. Кључни фактор регионалне безбедности су САД са Великом Британијом, за њима је Русија чији утицај постепено јача, па тек онда Немачка, Француска и Турска - каже наш саговорник.

ЦРНА ГОРА

НЕБОЈША Медојевић, један од лидера Демократског фронта, оценио је да албански политичари у Црној Гори подржавају стварање "природне Албаније", по принципу "сви Албанци у једној држави". - Албанија је стратешки партнер САД последњих 30 година. Жели остварење свог националног сна - сви Албанци у једној држави - рекао је он.

У ПОТРАЗИ ЗА КРЕДИТОРОМ

- МОРАМО имати у виду да је лажна држава Косово - држава у покушају, која српски народ с те територије терорише и хоће да га исели - каже Димић. - Та држава ће трајати док траје поредак у коме је главна сила њен кредитор.

Албанци, каже он, 140 година трагају за кредитором. То је прво била Турска, па Хабзбуршка монархија, па Италија, Немачка, једно време СССР, па Кина и сада Америка.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (48)

неимени

17.06.2018. 09:12

Срби још уек нису сконтали да им крвати раде оглави. Сад ће као да сконтају да им албанци раде о глави? Ајде и то чудо да видим.

naranca

18.06.2018. 10:12

@неимени - @neimeni ''Skontaju''??????????----------kakav ti je to recnik????Koji je to jezik?

naranca

18.06.2018. 11:38

@неимени - ''Skontali''??????????????????????Sta ti je to??????????

James Bond

17.06.2018. 09:38

Sve se to radi radi podkroviteljstvom SAD-a, Albanci za to placaju ogromne kolicine novca decenijama unazad. I sed polako sprovodi u delo. A EU ne sme da se suprostavi "velikom bratu".

naranca

18.06.2018. 10:18

@James Bond - @jamesbond Veliki brat je u stvari veliki neprijatelj(ratovali su 2 puta!!!)A podmicivanje tj ''lobiranje'' je ocigledno navise dostignuce danasnjeg tzv liberalnog kapitalizma.Ali ce se na kraju ispostaviti da su dzabe krecili:)

Conte

17.06.2018. 09:41

Cenim Prorokovića, često imamo ista razmišljanja ali mi nije jasno kako ne vidi ko stoji iza tog projekta i gura ga pred očima celog sveta koji to anemično prati. Sile koje nisu uspele da naprave Veliku Albaniju 1878 i 1912 to sprovode sada kada mogu. Tu se Albanci ništa ne pitaju, oni su skoro pa statisti u toj celoj priči. Sve je u prvom planu upereno protiv Rusije.

Lud ali nije Zbunjen

17.06.2018. 09:44

Stvarno Postaje Ludilo Sa Albancima , Dali Postoji Naćin Da se Ova zemlja Zaustavi Sa Širenjem Po Balkanu.

Mića Iz Kafića

17.06.2018. 09:50

Samo polako,prizavaće se Grci,Crnogorci, Makedonci i Srbi u pamet a onda.....

Čika Velja

17.06.2018. 09:56

To Evropa pokusava da prepravi matematiku misleci da ce mnozenjem "dva puta nista" ipak dobiti vise od nista???

abvgd

17.06.2018. 10:01

Cime bre velika albanija gde im je narod, na kosovu i metohiji ima duplo manje shiptara nego sto ovi nasi vazali tvrde!

sve sto je nabrojano...

17.06.2018. 10:06

...je verovatno i tacno,ili bar donekle?Velike Srbije,neznam odkud to,jer sta bi tu bilo"veliko" ako je jedan narod pod jednim krovom,nece biti sve dok ne zaigra polke i valcere!Shvativsi poentu,Albanci,Siptari i drustvo su odavno poceli da igraju po ritmu"Tam-Tam" bubnjeva,uz pratnju"Vasingtonske,Londonske,Berlinske,Becke,Pariske filharmonije".Promenimo sve i okrenimo se"Ocu Vatikanu"..I bice sve sta pozelis(osim lijepe nase!Svetinja je svetinja!).I jos nesto:Nebi znali sta i kud sa Jasenovcima

naranca

18.06.2018. 11:46

@sve sto je nabrojano... - @svestoje Muslimanski fundamentalisti da se okrenu ocu Vatikanu???E ako to urade I ja cu da mu se okrenem!!!!!!

naranca

18.06.2018. 14:04

@Bato - @bato Videce kad bude kasno.Uvek su bili …….I uvek su ih Srbi vadili…….

Рашо

17.06.2018. 10:12

Жалосно је што је главна "сметња" стварању велике албаније неспособност самих Албанаца да је направе. Они имају тежњу отимања територије свих суседа а ови сви седе и мирно гледају. Логично би било да због таквог понашања Албанци буду бачени у море преко ког су дошли!

Icebreaker

17.06.2018. 10:18

Pa oni ni Albaniju ne mogu da napune , nego je prazne da bi popunili tzv nove drzave. A da vam lepo uzmemo i pola Alb pa se busajte u drugoj polovini

naranca

18.06.2018. 11:44

@Icebreaker - @icebreaker Tacno tako.U Albaniji ih ima jedva 4 mil.Ko kad bi mi rekli da u Lici ima 20 000 000 Srba.

pereee

17.06.2018. 10:19

Mi samo mudrujemo, a i sam beograd radi na stvaranju velike albanije vec 140 godina. Sloba i titovi komunisti su ih na kraju i priznali, Samo vi finansirajte siptare po srbiji kupujuci njihova peciva i prodavajuci njihovu drogu uz saglasnost politicarta u srbiji!

Шоне

17.06.2018. 10:19

Сви ови„историчари ,аналитичари и остали стручњаци"признају наметнуту и лажну историју која је допринела садашњем деградираном стању СРБске нације. И док се год буде учило у назови школама да смо ми Срби дошли на ове просторе у 7веку и остале небулозе којих је 90%,нећемо се извући из самопорицуће рупе без дна.

у том зецу лежи грм

17.06.2018. 10:29

Велика Аљбанија се не може реализовати све док: Србија, Монтенегро, Македонија и Аљбанија не уђу у Европску Унију.

Dux

17.06.2018. 10:42

Gospodine Prorokovicu, Albanci su od "prizrenske lige" od pre 140 g. ucvrstili svoju drzavu Albaniju, napravili nevidjeni disbalans u Makedoniji i Crnoj Gori u svoju korist na tudju stetu, odvojili Kosovo od matice Srbije i bukvalno prebrisali granice izmedju njega i Albanije, a Vi tvrdite da Albanci nemaju kapaciteta da naprave Veliku Albaniju. Vi se ili pravite Englez ili nemate poima.

naranca

18.06.2018. 10:25

@Dux - @dux Slaba drzava.Znas koliko Mexikanaca(Latinosa) ima u USA????10X vise nego bilo koja Valbanija.Ali FBI odma sece u korenu:)Nema ''pomoci za nerazvijene'' I slicnih gluposti koje ste imali kod odvratnih Srba

Dux

17.06.2018. 11:41

@Draga - To je ono sto boli "kako on moze a ja ne". Mozete zamisliti sta bi nam se desilo kada bi mi u ovim okolnostima to uradili.

naranca

18.06.2018. 08:57

@Draga - @dux Nije tu stvar o bolovima!Civilizovano Englesko pravo to zove zakon presedana(primera) I celo pravo se zasniva na tome.Ako moze neko, moze svako.Ako ne moze neko.Ne moze niko.Zasnovano na Rimskom pravu.

d

17.06.2018. 11:23

evropom vladaju nemci a hitlerov plan je tacno opisan u knjigama, siptari su mu uvek bili saveznici i nemci ce ih uvek podrzavati, sve dok mogu

Milan

17.06.2018. 11:31

Mozemo da se slozimo ili ne ali ako pogledamo realno koliko je mladih ljudi zbog "velikog razvoja" ostalo da zivi u Toplici nece biti veliki problem da nam za 50 godina granica sa Velikom Albanijom bude ispred Nisa i Krusevca.Toplica izumire zapamtite to a sa tim je nesvesno ustupamo Albancima.

Rikula01

17.06.2018. 11:42

ono sto evropa ne zna je da siptari i Albanci ce kad tad dobiti viznu liberalizaciju i onda veselo nece otici u Makedoniju i Crnu Goru vec u Nemacku Austriju Svakcarsku xa a a xaxxaxaxxax.

naranca

18.06.2018. 09:27

@Rikula01 - @rikula01 Secas se pre jedno 7-8 godina da su oni prvi pokrenuli migrantsku lavinu???Oni su prvi, poceli da srljaju u evropu bez icega!!!A onda su sledili svi ostali!!!!!Do danas….

Nislija

17.06.2018. 11:52

Toplica nestaje lagano! A drzava gleda i prica o nekom autoputu. Sto pre razviti Toplicu i ceo jug zemlje. Zabraniti prodaju nekretnina Albancima. A svima je jasno da prica oko velike Albanije nije gotova!

naranca

18.06.2018. 09:17

@Nislija - @nislija Al ste se vi primili na komunizam.''Razviti Toplicu''....Od cega ?Vidis da je ceo svet u krizi kapitalizma.Nemci nemaju pare da razviju Berlin nego se oslanjaju na Eurupske fondove:)Ili slicno....A ti bi da planski razvijas.Oces 5-godisnji plan?Gde je ta preduzimacka privatna inicijativa.Svi samo sede I zale se na drzavu.I jos kazu treba Nemac da nam dodje…...A ne vide da su oni do guse….Da nema Grka.........kaputt.

Ацо

17.06.2018. 12:40

Ово заначи да ће Албанци са Косова још лакше мигрирати у Албанију. Само мало стрпљења, нема њих више од милион.

naranca

18.06.2018. 09:07

@Ацо - @aco Koliko ja znam oni su uvek(od 1945 do danas) Iz Albanije dolazili u Srbiju.Na KiM ih ima 300 000 max.

Hercegov Grad

17.06.2018. 13:18

Oni cekali 140 godina i docekali,a mi bi im sve dali da samo dupetom sednemo u EU?!

naranca

18.06.2018. 09:39

''Ali kada neko stalno viče: "Vuk, vuk", može i da ga prizove.''--------Moze Ramo.kod tebe. U bespucima BesarabijeNe moze tamo gde ih nema.U Civilizaciji.

naranca

18.06.2018. 10:29

Menjanje granica je krsenje Helsinskog akta koji govori o nepovredivosti granica u Evropi ukljucujuci I Rusiju….Krsenje tog akta znaci da granice namece sila I da mogu da se menjaju'' kad oces''.....Nemacka -Francuska 1:0.Nemacka- Poljska 0:2 ITD

naranca

18.06.2018. 10:46

Na Ajfelovoj kuli mozes da vices ''Vuk,Vuk'' I nikada ga neces prizvati…...Za Prokletije nisam siguran:)

naranca

18.06.2018. 13:56

Koji je Rama veliki intelektualalac!!!!Citira primere iz Bajki.A tek kad pocne sa 3 praseta……...Pravi Zen...…...Tj Zeri e Populit.

naranca

18.06.2018. 14:00

Ama ljudi masa Albanaca je za Srbe,ali se plase Tacija I njegove vecno mlade Demonkracije Hrvatskog Tipa.Koja samo brine za dom:)

naranca

18.06.2018. 16:43

''Proroković: Zapad će ih podržavati ako želi haos na Balkanu''-----------pa normalno da zeli haos I rat .Sve to ''ali ne u svojoj kuci''.Imperijalizam ne moze da prozvede standard bez konstantnog rata''.1984''.Samo se postavlja pitanje koji to ''Zapad'' jer je to sacinjeno od mnogih zemalja a kojima ovakve stvari I ne odgovaraju...Jedino sto je dobro je, krajnji cilj da se destabilizuje Turska preko Kosova.

naranca

18.06.2018. 17:22

Ma ljudi prijao im komunizam pa se natalitetali a sad skripi djeram pa pucaju zivci.

naranca

18.06.2018. 17:42

Mogu da uzmu I deo Italije pa da kontrolisu Otrant!!!!!!!!!!!!!!Sto da ne?

naranca

18.06.2018. 22:54

Situacija je jasna.Sile zla protiv andjela.Korumprani lobisti protiv OUN I rezolucije 1244.Muslimanski fundamentalisti protiv Pravoslavlja(danas).

Vatro Marx

08.08.2018. 11:23

Imali smo YU nista nam nije nedostajalo.Kleli ste se u Milosevica aHrvatska u Tudjmana. Hrvatska polakosvoj cilj ostvara , Srbiji nikako da krenejos uvijek je u kriticnoj situaciji. Samo Kosmet da zadrzi sve ostali birijesila.