Значење џокера - књига године: Награда Меша Селимовић припала Владимиру Пишталу
21. 02. 2020. у 12:00
Књига есеја у издању „Агоре“ добило је 19 гласова чланова Великог жирија. По 11 гласова добили су Ђорђе Сладоје за песничку збирку „Занатски дом“ и Ненад Николић за студију „Идентитет српске књижевности“
ПРЕСТИЖНУ награду "Меша Селимовић", коју 32. пут додељују "Вечерње новости", добио је Владимир Пиштало за књигу есеја "Значење џокера", у издању "Агоре". Ово дело добило је највише гласова - 19 - чланова Великог жирија у коме је ове године било 60 истакнутих књижевних критичара, теоретичара и књижевних историчара.
Ово је на данашњој конференцији за штампу у Вуковој задужбини саопштио новинар Драган Богутовић, који је са Огњеном Лакићевићем (1937-2005) оснивач овог признања.
Изјашњавање Великог жирија, почело је на страницама "Вечерњих новости" 7. фебруара, а завршено је данас. Још једном се показало да је начин жирирања за "Мешу" не само јединствен, и по броју учесника највећи код нас и у региону, већ и да представља својевртан и максимално демократски културни ритуал у коме је могућност "штимовања" резултата сведена на минимум. Објективности свакако доприносе јасне и дугогодишње пропозиције по којима се сагласност чланова жирија добијају у децембру, њихова имена се обнародују 4. јануара, а објављивање гласова почиње 7. фебруара. Тек пошто у назначеном року, до 4. фебруара, стигну сви избори, гласови излазе пред најширу јавност. Сваки критичар може да издвоји пет наслова из прошлогодишње продукције, уз кратко образложење, с тим што исти писац не може да добије награду два пута. Чланови Великог жирија припадају веома различитим генерацијама - разлика између најмлађег и најстаријег је 56 година - и што је посебно важно, заговорници су различитих књижевних поетика и долазе из различитих средина и градова. Неколико критичара је овога пута подвукло да су прошлогодишњу продукцију снажно обележила дела из теорије књижевности, али писана на врло пријемчив начин доступан широкој читалачкој публици. То се показало и у коначном исходу: од првих седам књига три припадају есејистици и студијама.
Владимир Пиштало / Фото З. Јовановић

Награда која се састоји од скулптуре са ликом великог писца, Повеље и новчаног износа биће уручена на посебној свечаности следећег месеца.
DW
21.02.2020. 12:14
Pretvaranje Pištala u nekakvu veličinu, ne samo književnu nego i opštedruštvenu koja bi u budućnosti mogla poslužiti za uticaj na srpsku javnost. A ideološki stavovi gospodina Pištala se mogu okarakterisati kao drugosrbijanski.
Osmisli da veliki ziri glasa u dva kruga, za prvih pet pa onda svi za neko delo od tih pet. Ovako, od 60 clanova 11 ili manje glasova zvuci smesno.
"Značenje džokera" svakako nije Pištalova najbolja knjiga, ali... 2008. je bio skandal što nije dobio nagradu za izvanredan roman "Tesla, portret pod maskama". To je bio najbolji roman ne samo te godine, to je naš najbolji roman u ovom veku. Kakva "Sara", kakav "Top", to je druga liga, nego valjda nisu hteli posle NIN-a da mu daju i "Mešu". Pa se sada vade. Večita priča (ne samo kod nas). U svakom slučaju čestitke Pištalu, zaslužio je "Mešu" više od mnogih sa spiska dobitnika!
Коментари (2)