Словенска роса Манојла Гавриловића у СКЗ
15. 03. 2018. у 21:49
Нова, тринаеста песничка књига "Словенска роса", представљена у четвртак, показује да је аутор све време остао доследан свом песничком опредељењу
Фото З. Павловић , Манојле Гавриловић
ПРЕ тачно 45 година Манојле Гавриловић (1945) објавио је прву збирку "Сунце и кочије", у издању "Просвете", што је у то време била част за сваког писца, а за почетника посебно. Нова, тринаеста песничка књига "Словенска роса", у четвртак је представљена у СКЗ, показује да је аутор све време остао доследан свом песничком опредељењу и асиметричном десетерцу у којем је испевао своје стихове.
Прочитајте још: Дисова награда Ђорђу Нешићу
У тематском смислу, у овој књизи, како је приметио песник Братислав Милановић, преовладавају песме са тематиком из српских веровања, или пак из српске историје или митологизоване историје. Тако Гавриловић подједнако пише о "српском гралу", Светом Димитрију, Светој Петки, ариљском анђелу, Хиландару, Студеници, Жичи, Пећкој патријаршији... као и о Стефану Немањи, Цару Душану, Јелени Балшић, Карађорђу, Војводи Мишићу, Милунки Савић.
Прочитајте још: ОМАЖ ВЕЧНОМ МИКИ АНТИЋУ: У Новом Саду почела манифестација посвећена незаборавном песнику
- Упркос трагичним темама којима "Словенска роса" обилује, у овим песмама нема мрачних слика. То је поезија пуна светлости и звукова који изненађују неочекиваним спојевима и хармонијама у једном перманентном ритму који читаоцу не дозвољава никакав предах - рекао је Милановић.