Srbija je u finalu Svetskog prvenstva! Naša omladinska reprezentacija je ponovo posle produžetaka došla do prolaska dalje. Savladala je Mali sa 2:1.

Gol vredan plasmana u finale je postigao Ivan Šaponjić u 101. minutu. Posle kornera je Živković dobro centrirao, Veljković produžio loptu do sjajnog napadača, a on, kao i protiv Mađarske, glavom postigao gol.

Za trofej će “Orlići” igrati u subotu (07.00 po našem vremenu) protiv Brazila koji je lako savladao Senegal (5:0).

Idealno je Srbija započela utakmicu. Već u četvrtom minutu je Mali napravio veliku grešku u odbrani, Živković je sam izašao ispred golmana i smireno sproveo loptu u mrežu za vođstvo naše reprezentacije.

Od tog momenta smo nastavili sa diktiranjem tempa, šanse su se ređale jedna za drugom.

Prvo je u 13. minutu Mandić iskoristio novu grešku u odbrani, iskosa sa leve strane izašao pred golmana, čuvar mreže je krenuo ka njemu, on je dodao do Sergeja Milinkovića-Savića, ali je njegov šut sa gol linije izbacio Kulibali.

Mali je pravio veliki broj faulova, ali je sudija to dozvoljavao. A, onda još jedna velika šansa. U 21. minutu je Mandić posle odličnog centaršuta Gajića ostao potpuno sam na nekih sedam-osam metara, ali nije uspeo da zatrese mrežu.

Od tog trenutka je mali počeo polako da se oslobađa pritiska, a u 39. minutu je Srbija surovo kažnjena. Prvo je Kulibali ponovo izblokirao šut Sergeja Milinkovića-Savića, usledila je kontra, a Jusuf Kone je prelepim udarcem sa oko 25 metara doneo izjednačenje i kaznio sve promašaje naše reprezentacije. Srbija je od tog momenta psihološki pala, ali je na sreću brzo stigla pauza za poluvreme.

Već u prvom minutu nastavka je Mijat Gaćinović imao dobru šansu, odlučio je da umesto dodavanja ka Mandiću pokuša da iznenadi golmana, ali je njegov šut pogodio samo spoljni deo mreže.

Utakmica je zatim ušla u nešto mirniji ritam, a Paunović je to pokušao da promeni u 60. minutu uvođenjem Šaponjća umesto Gaćinovića. Samo četiri minuta pre toga je Mali imao odličnu šansu, Samaseku je izašao sam ispred Rajkovića, ali je srpski golman na vreme izašao “skratio ugao” i sprečio pogodak.

A, u 67. minutu dve velike šanse za Srbiju. Prvo je Gajić prelepim volej udarcem sa nekih 25 metara zatresao prečku, a onda je Živković pokušao da uposli Šaponjića, ali je poslao loptu predaleko od njega. U 76. minutu je Sergej Milinković-Savić imao dve prilike posle udaraca glavom, ali nisu bili dovoljno dobri da ugroze gol rivala. Većih uzbuđenja nije bilo, pa je meč otišao u produžetke. Bili su to treći uzastopni produžeci za nas, a drugi za redom za Mali.

Polu-šanse su stvarali i jedni i drugi, a onda je došao 101. minut. Živković je dobro izveo korner, Veljković produžio loptu do Šaponjića, a on je glavom, baš kao protiv Mađarske, zatresao mrežu.

U 112. minutu je Mali ostao sa igračem manje, kada je strelac izjednačujućeg gola Jusuf Kone opravdano dobio drugi žuti karton, a time je olakšao posao našoj selekciji.

Mogla je Srbija u poslednjim minutima meča da postigne i treći gol, ali Živković i Šaponjić nisu uspeli da zatresu mrežu iz odličnih situacija.

A, kada je sudija odsvirao kraj, krenulo je veliko slavlje na stadionu “Nort Harbur”.

SRBIJA 2
MALI 1
STRELCI: Živković u 4. i Šaponjić u 101. minutu za Srbiju, a Kone u 39. minutu za Mali. Stadion: Nort Harbur u Oklendu. Gledalaca: 10.818. Sudija: Mauro Viljano (Argentina) 7.
Crveni karton: Jusuf Kone (Mali) u 112. minutu.
SRBIJA: Rajković 7 - Gajić 7, Antonov 7,5, Babić 7, Veljković 7 - Zdjelar 7, Milinković-Savić 7 (od 117. minuta Jovanović - ), Maksimović 7, Živković 8, Gaćinović 7 (od 60. Šaponjić 8) - Mandić 7 (od 75. Milošević 7).
MALI: Đ. Dijara 6 - Kone 6,5, Maiga 6, Kulibali 6, Dumbija 5,5 - S. Dijara 6, Samaseku 5,5, Sako 6, Gbakle 6 (od 100. M. Ture -) - A. Traore 6, Dialo 6 (od 69. H. Traore 5,5).

Igrač utakmice: Andrija Živković (Srbija) 8.