Izrael plaća Jerusalim

D. D. S.

20. 12. 2017. u 08:53

Dan pošto su SAD stavile veto na rezoluciju SB UN kojom se poziva na odbacivanje odluke predsednika Donalda Trampa o priznavanju Jerusalima za prestonicu Izraela, ministar odbrane Izraela izjavio je da je Izrael spreman da plati cenu za to priznavanje

Израел плаћа Јерусалим

Foto EPA

DAN pošto su SAD stavile veto na rezoluciju Saveta bezbednosti UN kojom se poziva na odbacivanje odluke predsednika Donalda Trampa o priznavanju Jerusalima za prestonicu Izraela, ministar odbrane Izraela Avigdor Liberman izjavio je da je Izrael spreman da plati cenu za to priznavanje. Istovremeno, palestinski ministar spoljnih poslova Rijad al Maliki najavio je da će Palestinci "u roku od 48 sati" zatražiti hitan sastanak Generalne skupštine UN.

- Voljni smo da platimo svaku cenu - rekao je Liberman u izraelskoj vojnoj bazi kraj granice s pojasom Gaze, dodavši da je "cena vredna plaćanja", pošto je Trampovo saopštenje važno.

Izraelski ministar je pohvalio "optimizam i duh" Izraelaca koji žive kraj granice. Jer, tu je napetost pojačana i rakete se ispaljuju skoro svakodnevno otkako je Tramp 6. decembra proglasio Jerusalim samo izraelskim, iako Palestinci u njegovom istočnom delu planiraju da osnuju sedište svoje buduće nezavisne države.

- Sada je važno ojačati pitanje Jerusalima. Odluka SAD da je Jerusalim glavni grad Izraela označava kraj gorkog nesporazuma koji je trajao godinama - rekao je Liberman, dodavši da je Trampova odluka istorijska.

Tu odluku je, međutim, osudio veći deo međunarodne zajednice, a protesti su izbili ne samo na palestinskim teritorijama i u regionu, već i u mnogim drugim muslimanskim zemljama. U međuvremenu, palestinski predsednik Mahmud Abas rekao je da neće više prihvatiti SAD kao posrednika na Bliskom istoku. Rusija je, istovremeno, izrazila spremnost da bude "pošten posrednik" između Izraela i Palestinaca, u ulozi koju su SAD imale godinama.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (7)

* КОМЕНТАР *

20.12.2017. 09:36

Па наравно да имате чиме и платити јер заједно са вашим пријатељима американцима пљачкате цео свет и највећи сте трговци крвавих дијаманата !!! А најгоре је што кад вам неко каже истину у очи ви се одмах, као пијан плота, ухватите за једино ваш антисемитизам и једино ваш геноцид у другом светском рату !!!

SCG

20.12.2017. 13:43

Nisam obozavaoc izraela ali Jerusalimne sme u ruke islamske vere. Znamo sta se desilo sa drevnim gradovima u siriji.

Смрт €U/NATO окупацији,слобода Србији!

20.12.2017. 15:01

@SCG - Ништа жидовски нацисти нису бољи по Јерусалим а поготово не по нас, од муслиманских талибана....Уосталом прочитај мало боље, ко се највише питао о нашој судбини 90тих, и како су се те сподобе презивале и којег су порекла биле...типа Олбрајт, Кушнер,Иглбергер,Вокер,Сервер,Сорош....могао бих до сутра. Посебно "симпартично" да дотични рецимо желе да продају своје половне авионе, гле чуда....кУрватима, а као "боре се против фашизма".Ма важи.Толико о дотичнима, и њиховој "праведности".

PODRSKA IZRAELU

20.12.2017. 15:54

Nemam neke preterane simpatije prema zidovima, ali za ovo su 100% u pravu. Da nebi Jerusalem doziveo sudbinu Konstantinopolja, koji turci stotinama godina pogane, Jerusalem ce sacuvat svoju postojbinu, i svoju namenu. BRAVO!

Realno

21.12.2017. 01:41

Kolko sam ja razumeo celo to pitanje ,dosao sam do sledecih zakljucka.1.Da su Izraelci jedan od duhovo najrazvijenijih naroda ,mislim i najrazvijeni 2.Placaju krvavo ono sto je ionako njihovo samo po sebi .3 Da svi ovi komentari ispod mene su neodrzivi, jer nemaju pravnu i istorijsku utemeljenost na cisto naucnim osnovima. I to je to.