MUZEJ SVE AKTUELNIJI: Nova postavka obara rekorde u prestižnoj vranjskoj ustanovi kulture

J. STOJKOVIĆ

16. 05. 2022. u 08:25

POSLE svečanog otvaranja nove postavke, kojem je krajem marta prisustvovala i ministarka kulture Maja Gojković, vranjski Muzej je do danas posetilo više od 1.700 ljubitelja umetnosti.

МУЗЕЈ СВЕ АКТУЕЛНИЈИ: Нова поставка обара рекорде у престижној врањској установи културе

Foto J. Stojković

- Bile su to pojedinačne i grupne posete, interesovanje je veliko, a očekujemo i još veće, s obzirom na to da predstoje najavljene školske ekskurzije. Naša publika je od najmlađih posetilaca, to su predškolci, pa do starijih Vranjanaca kojima najveću pažnju privlači deo ambijentalne postavke koji se odnosi na uređenje salona, trpezarija, spavaćih soba, devojačke sobe i kuhinje iz starih ovdašnjih kuća, te zid sa fotografijama starih vranjskih porodica na interaktivnim kockama - kaže Maja Aleksić, direktorka Muzeja, ističući i da posetioci koji nisu iz Vranja pokazuju veliko interesovanje za bogatstvo autentičnih nošnji iz ovih krajeva, jer je ovdašnja moda, posle oslobođenja od Turaka, bila pod sve jačim uticajima sa Zapada.

Najsnažnije utiske, saznajemo, prenose česti posetioci kojima su svežina, svedenost i jasnoća stalne postavke, ali i restauriranog i konzerviranog zdanja Selamluka, glavni doživljaj...

A, savremena postavka sadrži zanimljive predmete iz etnološke zbirke koja pruža jasnu sliku o Vranju i omogućava svojevrsni povratak u nekadašnji život ovog grada. Pri tome, posle rekonstrukcije zgrade u kojoj se nalazi postavka, sačuvan je ambijentalni identitet enterijera, koji odslikava unutrašnjost starogradske vranjske porodične kuće. U ulaznom holu prizemlja, tako, posetioci mogu da se upoznaju sa muzejskom postavkom i istorijatom Pašinog konaka.

MINISTARSTVO: PODRŽANO JOŠ OSAM PROJEKATA

MINISTARSTVO kulture će finansijski podržati još osam ovdašnjih projekata, koji se tiču terenskog istraživanja, tehničke zaštite muzejskih predmeta, digitalizacije, uređenja prostora, izdavačke delatnosti i dela programskog rada. Za Arheološko iskopavanje lokaliteta "Markovo" je stiglo 950.000 dinara, za konzervaciju oružja i metalnih predmeta istorijske i etnološke zbirke milion, dok je konzervacija arheološkog keramičkog materijala sa srednjovekovnog utvrđenja podržana sa još pola miliona dinara. Digitalizaciji časopisa "Vranjski glasnik" sleduje 450.000 dinara, uređenju i opremanju prostora biblioteke Narodnog muzeja 546.500, izdanju povodom 110 godina od oslobođenja od Turaka 700.000, a monografiji "Likovna kolonija Prohor Pčinjski 1974-1990" i "Likovna kolonija Vranje 2002--2021" 300.000 dinara. Za programski rad Galerije Narodnog muzeja Ministarstvo je izdvojilo 500.000 dinara.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

TITO TRAŽIO BATI DA MU ISPRIČA VIC O NJEMU: Ovaj odgovor je dobio od glumca (VIDEO)