MEĐUNARODNI STRIP PROJEKAT: Prvo zvanično predstavljanje srpskog stripa u Tirani (FOTO)
DELEGACIJA Leskovačke škole stripa gostovala je u Tirani i to je prvi put da su se srpski strip autori zvanično predstavili u Albaniji.
Foto: Škola stripa
Prezentacija ovdašnje škole stripa u albanskoj prestonici deo je međunarodnog projekta „CAN for Balkans” koji se realizuje uz podršku Evropske unije i to kroz program „Kreativna Evropa“.
U Školi stripa „Nikola Mitrović Kokan“ u Leskovcu ističu da rade na stvaranju prekogranične kulturne mreže koja treba da olakša saradnju između umetnika i stručnjaka iz sveta istorijskog stripa na Zapadnom Balkanu, a u tome sarađuju sa partnerima iz Albanije, Belgije, Makedonije, Srbije i Rumunije.
Foto: Škola stripa
- U okviru ovog programa petočlana delegacija naše škole učestvovala je na Međunarodnoj strip konferenciji koju je organizovao albanski partner – Nacionalni istorijski muzej u Tirani. Bila je to prilika da albanska umetnička i kulturna javnost po prvi put nešto sazna o stripu u Srbiji i to kroz prezentacije koje smo održali u Tirani i Draču – ističe Marko Stojanović, predavač u Leskovačkoj školi stripa i jedan od organizatora Balkanske smotre mladih strip autora koja se svake godine održava u Leskovcu.
Osim čelnih ljudi albanskog stripa na konferenciji su učestvovali i gosti iz partnerskih zemalja. U okviru debata zaključeno je da je ova manifestacija jedno od najvažnijih dešavanja u celokupnoj istoriji devete umetnosti u Albaniji, a tome je značajno doprinela i prva prezentacija srpskog stripa u ovoj zemlji.
PODSTIČE KREATIVNOST
Cilj ovog projekta je da se kroz digitalne arhive i studije istorijskih stripova podstakne kreativno istraživanje kako bi se stvorila nova dela i tako doprinelo originalnom i nekonvencionalnom tumačenju evropske istorije, a posebno istorije Balkana. Projekat promoviše istorijski strip i kroz izložbe, onlajn platforme i javne rasprave o kulturnim i socijalnim klišeima i stereotipima na Balkanu.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
PONOSNI NA FILM O STAROJ ČARŠIJI: Gradonačelnik Leskovca primio Miru Banjac
06. 08. 2021. u 18:35
POKLON ASB ORGANIZACIJE: Ugrožene porodice dobile besplatne plastenike u Leskovcu
06. 08. 2021. u 17:04
ČEKAJU UPUTSTVA KRIZNOG ŠTABA: Leskovčani se spremaju za "Roštiljijadu"
06. 08. 2021. u 17:40
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
SVE KLjUČA OKO FOKLANDSKIH OSTRVA: Argentinski predsednik poslao poruku koja će razbesneti Britance
PREDSEDNIK Argentine Havijer Milej izjavio je da je njegova vlada "svakim danom sve bliže" povratku suvereniteta nad Foklandskim ostrvima, produbljujući diplomatski spor izazvan politički obojenim slavljem reprezentacije Argentine nakon pobede nad Engleskom na Svetskom prvenstvu ranije ove sedmice, piše briselski portal Politiko.
17. 07. 2026. u 14:37
NOVA FAZA SUKOBA NA BLISKOM ISTOKU: Iran prvi put direktno napao ovu zemlju!
IRAN je saopštio da je u petak izveo nove napade na američke objekte na Bliskom istoku, uključujući i prvi direktan napad u Siriji, nakon šeste uzastopne noći američkih udara na iranske vojne objekte.
17. 07. 2026. u 12:51
Grom udario direktno u stado ovaca, ubio 97 sa crnim nosem - ne pamte smrtonosniji udar u istoriji
IZGUBILI godine mukotrpnog rada i tradicije.
18. 07. 2026. u 18:35
Komentari (0)