BIO JE ROKENROL OD GLAVE DO PETE: Osnivač "Laboratorije zvuka" Peđa Vranešević biće sahranjen 11. februara u Novom Sadu
AVANGARDNI umetnik rok, filmske i pozorišne muzike Predrag Peđa Vranešević (1946-2022), nekako najčuveniji po legendarnom novosadskom bendu "Laboratorija zvuka" koji je osnovao sa bratom Mladenom Batom (1947-2006), svakako će ostati upamćen i po izuzetno bogatoj, sadržajnoj karijeri tokom koje je komponovao muziku za više od 200 filmova, pozorišnih predstava i televizijskih serijala.
Foto Privatna arhiva
Batinu udovicu Dinu Vranešević pogodila je vest o smrti devera, s obzirom na činjenicu da je, kako ističe, još kao srednjoškolka, nastupajući na školskim priredbama i igrankama, bila oduševljena radom braće Vranešević.
- Bila su to mnogo lepa vremena, Peđa je studirao u Beogradu, Bata i ja u Novom Sadu, oformljena je i "Laboratorija" a malo se zna da su upravo Peđa i Bata 1972. snimili prvi šou-program u eksterijeru "Šta je to med", koji je emitovan 30. decembra na otvaranju Drugog programa RTB - rekla je za "Novosti" Dina Vranešević.
- Šou-program je rađen spotovski, reditelj je bio Karpo Aćimović Godina, urednik Zora Korać, Peđa i Bata su bili na šlepu, ja na lokomotivi. Bio je to početak velike saradnje, kroz bend je prošao ogroman broj i iskusnih i mladih muzičara, radilo se na filmovima, sa Žilnikom, sarađivalo sa SNP, JDP, Zvezdara teatrom, krenuli su "Poletarac", "Fazoni i fore". Njihovi performansi bili su preteča, rađeni mnogo pre vremena, ili na vreme. Otišao je veliki umetnik.
Dina Vranešević, Foto M. Labudović
Ivan Fece Firči je svirao bubnjeve u "Laboratoriji" na više od 100 koncerata, početkom osamdesetih godina i ne krije žal, što je, kako ističe, otišao umetnik sa nemerljivim doprinosom i uvek raširenih ruku da pod svoje okrilje primi i podrži mlade snage.
- Pogodila me je vest o Peđinoj smrti i kroz glavu su mi prolazile dogodovštine od njihovog studija u Braće Ribnikar, gde smo se kao klinci okupljali na legendarnim večerima, zajedničkih nastupa pa sve do pre nekoliko meseci - kaže Firči za naš list.
Peđa Vranešević, Firči, Aleksandar Žikić i Slobodan Tišma, Foto privatna arhiva
- Peđa je bio rokenrol, od glave do pete, nesebičan, krajnje duhovit, istinski je živeo muziku, otvoren za saradnju, uvažavao ideje i sugestije, ali, pre svega, izuzetan, ozbiljan avangardni umetnik. Kada je Slobodan Tišma formirao "La stardu" a zatim i "Lunu", u kojoj smo bili Zoran Bulatović Bale i ja, sve je činio da nas podrži, razvijao neki porodični odnos, Bale ga je zvao Ćale. Sada je, nadam se, na nekom lepšem mestu sa bratom Batom i Deksijem (saksofonista Deže Molnar) i prave "Laboratoriju".
Ispraćaj Peđe Vraneševića je u petak, 11. februara, u 11.30, na Gradskom groblju u Novom Sadu.
Ivan Fece, ATA Images
LONDON PET VEČERI UZASTOPNO
PRISETIO se Firči kako je "Laboratorija zvuka" 1984. kao jedan od retkih bendova nastupala u teatru Instituta savremene umetnosti u Londonu sa muzičko-scenskim performansom "Uzjahati konja svetog Marka" i to pet večeri uzastopno:
- Kombijem smo putovali u London u predstavili našu modernu umetnost, a Peđa je stajao iza toga. Nastupili smo te godine i na Zimskim olimpijskim igrama u Sarajevu i još čuvam suvenir "Vučka" koji me seća na sve to.
Preporučujemo
RUKA POMOĆI U DOBA KORONE: Fondacija "Plan B" pomaže regionalnim pop i rok muzičarima
10. 09. 2021. u 13:11
KATASTROFA U VAŠINGTONU: Tramp odobrio vanredno stanje
AMERIČKI predsednik Donald Tramp odobrio je deklaraciju vanrednog stanja za Vašington kako bi savezne vlasti pomogle pri sanaciji kanalizacione katastrofe koja je počela prošlog meseca.
22. 02. 2026. u 13:41
VAŠINGTONU STIGLO UPOZORENjE: Ne pokušavajte da narušite naše odnose sa Moskvom
BELORUSKI predsednik Aleksandar Lukašenko izjavio je danas da je na početku pregovora između Belorusije i SAD upozorio Vašington da ne pokušava da naruši odnose između Minska i Moskve.
16. 02. 2026. u 15:09
POREKLO VASILIJA KOSTOVA: Rođen u Beogradu, ali njegovi roditelji NISU odatle - slave Svetog Luku
VASILIJE Kostov odavno više nije samo mlada nada Crvene zvezde. Nikako! On je jedan od motora i pokretača crveno-bele čete, a to pokazuju i golovi koje daje na velikim mečevima.
22. 02. 2026. u 18:50
Komentari (0)