OD GOSPODE, DO BUNTOVNIKA I HIPSTERA: Kako su brkovi, kroz istoriju i vreme, postali inspiracija za izložbu (FOTO)

Јелена Ј. Баљак
Jelena J. Baljak

11. 03. 2024. u 08:00

NEKADA su brkovi bili simbol muškosti, polne i socijalne zrelosti.

ОД ГОСПОДЕ, ДО БУНТОВНИКА И ХИПСТЕРА: Како су бркови, кроз историју и време, постали инспирација за изложбу (ФОТО)

Foto: Muzej Grada Novog Sada

Zato su mladići željno iščekivali da im izrastu. To je naročito bilo izraženo u 19. veku. Ni na jednoj slici iz tog doba ne može se videti odrastao muškarac bez tog ukrasa na licu.

 Danas je, međutim, situacija obrnuta. Brkovi su odraz bunta i želje da se bude drugačiji. Na scenu su ih vratili hipsteri, koji ih uglavnom nose sa bradom, mada je sve više onih koji su počeli i da ih fazoniraju.

Kult nošenja brkova prvi su, kako se veruje, još u 15. veku uveli husari - okrutni plaćeni vojnici ugarskog kralja Matije Korvina. Smatralo se da je baš u tim gustim dlakama na njihovom licu - oblikovanim u tzv. "mađarskom stilu" - ležala tajna njihovog uspešnog ratovanja, pa su i druge vojske širom Evrope uvele obavezu nošenja brkova.

- U francuskoj vojsci to pravilo je važilo za vreme Napoleona, a u Engleskoj od 1860. do 1916. godine. Ukinuto je tokom Prvog svetskog rata iz praktičnih razloga, zato što vojnici od njih nisu mogli da navuku gas-maske, a i higijenski uslovi na ratištima su bili loši - objašnjava etnolog i antropolog Ivana Jovanović Gudurić, koja je detalje svog istraživanja prikazala u putujućoj izložbi Muzeja grada Novog Sada "Ukras muškog lica - brk".

Neki istoričari smatraju da su upravo engleski vojnici zaslužni za povratak brkova u evropske modne trendove tokom 19. veka. Tada su najpopularniji bili brkovi u "volan stilu", koji su takav naziv dobili zato što su imali oblik volana na biciklu.

- Ovaj stil karakterišu krajevi koji su izrazito uvijeni nagore. Da bi se to postiglo muškarci su morali da ih puštaju do određene dužine i da koriste voskove, kako bi dobili željeni oblik. Postojale su čitave kolekcije pomada za negu i farbanje brkova, brade i kose, koje su se posebno oglašavale u lokalnoj štampi - dodaje autorka izložbe.

Uz "mali volan", ovaj stil je do početka 20. veka bio opšteprihvaćen kod različitih uzrasta, profesija i klasa, za razliku od sličnog, ali mnogo elegantnijeg "imperijalističkog stila", koji su negovali samo pripadnici kraljevskih porodica i viših klasa. Jedan stil je, međutim, bio univerzalan za sve - prvi brčići.

Najpoznatiji svetski mustaći

U SVETU brkova najpoznatiji su oni koje su nosili Adolf Hitler i Salvador Dali.

Hitlerovi brčići smatraju se najzlokobnijim u istoriji čovečanstva. Iako je u mladosti imao dugačke brkove, na prepoznatljivu dužinu ih je skratio tokom Prvog svetskog rata, kako bi mogao da nosi gas-masku. Nije želeo u potpunosti da ih se odrekne, jer je njima sakrivao svoje izrazito velike nozdrve.

Dalijevi tanki, a dugački brkovi bili su poznati pod nazivom "10 i 10", jer su asocirali na kazaljke na satu koje pokazuju upravo to vreme. Interesantno je to da su ostali u tom položaju i 27 godina nakon njegove smrti, što je ustanovljeno 2017, prilikom ekshumacije njegovog balsamovanog tela.

I Staljin je ostao prepoznatljiv po svojim gustim brkovima u tzv. "morž stilu", koji nalikuju brkovima ove životinje, a karakterišu ih guste dlake koje padaju preko usta.

- Brkovi se pojavljuju u periodu odrastanja muškarca, kada on postaje i polno i socijalno zreo. Oni su označavali da je mladić sada spreman da uđe u svet odraslih, da se oženi, zasnuje svoju porodicu, postane majstor svog zanata - ističe sagovornica "Novosti".

Tome su momci u ono vreme težili - da se jasno vidi da su dovoljno stasali da se budu prihvaćeni kao odrasli - za razliku od današnjih generacija, koje se briju čim primete prve dlačice.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
STEPA KOD JEDRENA OSVETIO UGLJEŠU I VUKAŠINA: Pre 85 godina u Čačku preminuo vojvoda Stepa Stepanović, veliki srpski vojskovođa

STEPA KOD JEDRENA OSVETIO UGLjEŠU I VUKAŠINA: Pre 85 godina u Čačku preminuo vojvoda Stepa Stepanović, veliki srpski vojskovođa

BRIŽLjIVO upakovane dve nagorele voštanice i jedna raskošna osmanska sablja pronađene u skromnoj sobi Stepe Stepanovića posle njegove smrti 27. aprila 1929. otkrile su da veliki vojskovođa nije smatrao pobede na Ceru i Solunskom frontu najvažnijim bitkama koje je vodio, već osveta srednjovekovnih srpskih vitezova izginulih u Maričkoj bici.

28. 04. 2024. u 06:30

REZOLUCIJOM O SREBRENICI PRIKRIVAJU SVOJE ZLOČINE: Nemačka istorijski falsifikat potura na godišnjicu oslobođenja Dahaua, fabrike smrti

REZOLUCIJOM O SREBRENICI PRIKRIVAJU SVOJE ZLOČINE: Nemačka istorijski falsifikat potura na godišnjicu oslobođenja Dahaua, fabrike smrti

NEMAČKA koja je glavni sponzor sarajevske „Rezolucije o Srebrenici“ pokušava da progura taj cinični istorijski falsifikat kroz Generalnu skupštinu UN u vreme jedne tragične godišnjice, oslobođenja koncentracionog logora Dahau, nespornog svedočanstva o najvećem genocidnom programu u istoriji čovečanstva čiji je autor – Nemačka.

28. 04. 2024. u 07:00

Komentari (0)

NOVAK ĐOKOVIĆ GLEDA I NE VERUJE! Evo šta je Rafael Nadal upravo rekao o Noletu u Madridu