G8 - RUSIJA SE VRAĆA: Šta to Bajden nudi Putinu?
PREDSEDNIK Sjedinjenih Američkih Država Džo Bajden smatra da se Rusija našla „izvan“ međunarodne zajednice i predstojeći samit sa ruskim kolegom Vladimirom Putinom smatra mostom za njeno vraćanje u te okvire, izjavila je portparolka Bele kuće Džen Psaki.
Foto: EPA/Depositphotos/ilustracija
- Predsednik smatra da se Rusija nalazi izvan međunarodne zajednice u mnogim aspektima. Sada imamo format G7, a ne G8...Predlog predsednika o održavanju samita predstavlja most za nazad. On smatra da je u interesu Rusije da ga prihvati - izjavila je Psaki.
Takođe je dodala da predlog Bajdena upućen Putinu o održavanju sastanka nije pripreman ranije.
- To nije bilo nešto što se pripremalo ranije, ali je predsednik tokom održanog telefonskog razgovora predložio održavanje samita i obavestili smo vas o tome, što ukazuje na našu otvorenost - konstatovala je portparolka.
Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov kasnije je saopštio da Moskva pozitivno ocenjuje predlog američkog predsednika o održavanju rusko-američkog samita i da nastavlja da analizira aspekte te inicijative.
Putin i Bajden su u utorak održali drugi telefonski razgovor od inauguracije američkog predsednika. Kako je saopštio Kremlj, predsednici su detaljno razgovarali o stanju bilateralnih odnosa i nizu međunarodnih pitanja. Bela kuća je navela da je Bajden predložio Putinu da u narednim mesecima održe lični sastanak „u trećoj zemlji“.
(Sputnjik)
Preporučujemo
SA PRVE LINIJE FRONTA U DONBASU: Ukrajinci podvili rep kada su čuli jednu informaciju
16. 04. 2021. u 20:44
KRAJ JEDNE ERE: Raul Kastro se povlači sa čela Komunističke partije Kube (VIDEO)
16. 04. 2021. u 21:19
VELIKO UPOZORENjE VUČIĆA: Za godinu i po dana suočićemo se sa velikim ratom, niko više ne želi da sluša drugu stranu
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas, na forumu "GLOBSEC BELTALKS: Beogradski ekonomski razgovori", da više nema racionalnosti u međunarodnoj politici i da se uskoro sprema veliki sukob.
09. 12. 2025. u 20:57
NOVO REŠENjE ZA UKRAJINU: Evropa pravi plan u slučaju da se SAD povuku iz konflikta
EVROPSKE diplomate pripremaju scenario podrške Ukrajini u slučaju povlačenja SAD iz konflikta, prenosi Blumberg, pozivajući se na izvore.
07. 12. 2025. u 13:19
Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića
DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.
07. 12. 2025. u 11:41
Komentari (2)