TENZIJE RASTU: Ministar poziva na osvajanje Gaze
IZRAELSKI ministar nacionalne bezbjednosti Itamar Ben-Gvir ponovo je pozvao Izrael da proglasi suverenitet nad Gazom i ohrabri Palestince da napuste ovu enklavu, istovremeno posjećujući kompleks džamije Al-Aksa u Jerusalimu, što je izazvalo oštre osude.
AP Photo/Leo Correa
Ben-Gvir je na platformi Iks napisao da "mora da bude poslata jasna poruka: da osvojimo ceo pojas Gaze, proglasimo suverenitet nad njim, eliminišemo svakog člana Hamasa i podstaknemo dobrovoljni odlazak Palestinaca." Prema njegovim rečima, samo se na taj način mogu vratiti taoci i pobediti u ratu.
Ben-Gvirova poseta Al-Aksi krši decenijski dogovor
Ben-Gvir je posetio područje džamije Al-Aksa u Jerusalimu, koje je poznato kao jedno od najosetljivijih mesta na Bliskom istoku i izvor stalnih napetosti. Njegova poseta se desila na Tiša Beav, dan posta u znak žalosti zbog uništenja dva drevna jevrejska hrama.
Prema dugogodišnjem dogovoru o "statusu kvo" sa muslimanskim vlastima, kompleksom Al-Aksa upravlja jordanska verska fondacija. Jevreji mogu da posete kompleks, ali im nije dozvoljeno da se tamo mole. Više izveštaja i video snimaka, čiji sadržaj Rojters nije mogao nezavisno da verifikuje, sugerišu da se Ben-Gvir molio tokom posete.
Vakf, fondacija koja upravlja kompleksom, saopštila je da je Ben-Gvir bio među 1.250 osoba koje su posetile to mesto i koje su se, prema njihovim navodima, molile, vikale i plesale.
U saopštenju za javnost, Ben-Gvir je naveo da se molio za pobedu Izraela u ratu protiv Hamasa i za povratak talaca. Takođe je ponovio svoj poziv Izraelu da osvoji celu enklavu.
Oštre osude posete
Nabil Abu Rudeineh, portparol predsednika Palestinske samouprave Mahmuda Abasa, osudio je Ben-Gvirovu posetu nazvavši je "prekoračenjem svih crvenih linija". On je pozvao međunarodnu zajednicu, a posebno administraciju SAD, da hitno interveniše kako bi se "okončali zločini naseljenika i provokacije ekstremne desničarske vlade u džamiji Al-Aksa, zaustavio rat u pojasu Gaze i omogućila humanitarna pomoć".
(Tanjug)
KOLIKO BI TREBALO DA STAVITE U KOVERTU "DA SE NE OBRUKATE" Od cifre da se zavrti u glavi, detaljna računica
CENA stolice na svadbama u Srbiji ove sezone košta i do 120 evra po gostu, a u kovertu ne bi trebalo staviti manje od 100 evra, "da se ne osramotite" gde god da ste na veselju - nevažno da li u Beogradu, Vranju, Subotici, Loznici, Boru...
24. 03. 2026. u 22:24
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
"IMA ŽIVOTA I BEZ EU - ONA JE SAMO SENZACIJA" Milanović iznenadio izjavom: "Ona je fasada i nadogradnja, i to dok traje..."
HRVATSKI predsednik Zoran Milanović primio je danas u Zagrebu makedonsku predsednicu Gordanu Siljanovsku Davkovu i poručio da proces pristupanja njene zemlje predugo traje, da ne može da daje savete, ali da ima života i bez Evropske unije (EU).
25. 03. 2026. u 10:29
Komentari (0)