NEMAČKO ZLATO U TRAMPOVIM RUKAMA? Berlin traži hitan povrat rezervi iz SAD
NEMAČKA javnost i deo političkog establišmenta ponovo otvaraju pitanje bezbednosti svojih zlatnih rezervi u inostranstvu, posebno u Njujorku, pošto sumnjaju u pouzdanost američkog predsednika Donalda Trampa i njegove administracije.
Foto: Profimedia
Nemačka federacija poreskih obveznika (BdSt) zatražila je ove nedelje od Bundesbanke i Ministarstva finansija Nemačke da vrate zlato iz Sjedinjenih Američkih Država, prenosi Rojters.
- Tramp želi da kontroliše američku centralnu banku FED, što znači i da može doći u poziciju da utiče na nemačke zlatne rezerve koje se tamo nalaze. To je naš novac i treba ga vratiti kući - izjavio je potpredsednik BdSt-a Mihael Jeger.
Evroposlanik Markus Ferber iz redova vladajućih konzervativnih demohrišćana upozorio je da su "Sjedinjene Američke Države pod Trampom sve manje pouzdan partner" i da Bundesbanka mora da prilagodi svoju politiku "novim geopolitičkim realnostima".
Nemački javni servisi ZDF i ARD nedavno su objavili priloge o bezbednosti nemačkog zlata u Njujorku, što pokazuje da ova tema, koja je je godinama bila svojstvena samo desnici i zagovornicima teorija zavere, sada dobija pažnju šire javnosti.
Bundesbanka čuva oko trećinu svojih zlatnih rezervi - ukupno 3.352 tone, što je drugi najveći državni zalog zlata na svetu - u trezoru FED u Njujorku, što datira još iz perioda Hladnog rata.
Povratak Donalda Trampa u Belu kuću, njegovi česti napadi na FED i napeti odnosi sa saveznicima podstakli su novi talas zabrinutosti u Nemačkoj, a sve više tamošnjih zvaničnika poziva na veću diverzifikaciju zlatnih rezervi, dodaje agencija.
(Tanjug)
BONUS VIDEO - SVE SE TRESLO: Ruski tenkovi na Crvenom trgu
Preporučujemo
KATASTROFA U VAŠINGTONU: Tramp odobrio vanredno stanje
AMERIČKI predsednik Donald Tramp odobrio je deklaraciju vanrednog stanja za Vašington kako bi savezne vlasti pomogle pri sanaciji kanalizacione katastrofe koja je počela prošlog meseca.
22. 02. 2026. u 13:41
VAŠINGTONU STIGLO UPOZORENjE: Ne pokušavajte da narušite naše odnose sa Moskvom
BELORUSKI predsednik Aleksandar Lukašenko izjavio je danas da je na početku pregovora između Belorusije i SAD upozorio Vašington da ne pokušava da naruši odnose između Minska i Moskve.
16. 02. 2026. u 15:09
POREKLO VASILIJA KOSTOVA: Rođen u Beogradu, ali njegovi roditelji NISU odatle - slave Svetog Luku
VASILIJE Kostov odavno više nije samo mlada nada Crvene zvezde. Nikako! On je jedan od motora i pokretača crveno-bele čete, a to pokazuju i golovi koje daje na velikim mečevima.
22. 02. 2026. u 18:50
Komentari (0)