BLUMBERG SAOPŠTIO: SAD će na sastanku u S. Arabiji vršiti pritisak na Ukrajinu za primirje
AMERIČKI i ukrajinski zvaničnici sastaće se ove nedelje u Saudijskoj Arabiji kako bi razgovarali o vremenu i obimu početnog primirja sa Rusijom, a dve delegacije će razgovarati i o više tačaka napetosti koje tek treba da se izglade, preneo je danas Blumberg.
Foto Tanjug/AP/Saul Loeb
Planirani razgovori u Džedi uslediće, kako piše Blumberg, nakon višednevnog intenzivnog pritiska administracije američkog predsednika Donalda Trampa na ukrajinskog lidera Volodimira Zelenskog, uključujući obustavljanje vojne i obaveštajne pomoći.
Prema oceni njujorške novinske agencije, takvi potezi su bili osmišljeni da ubede Zelenskog da pristane na delimično primirje sa Rusijom, koje bi onda omogućilo pregovore o zaustavljanju trogodišnje ruske invazije.
Tramp je ranije rekao da je njegova administracija u velikoj meri ukinula zamrzavanje razmene obaveštajnih podataka sa Ukrajinom, jer on namerava da gurne i Kijev i Moskvu za pregovarački sto.
-Želimo da učinimo sve što možemo da uozbiljimo Ukrajinu da nešto uradi, rekao je Tramp.
Tramp je juče rekao da veruje da će se Zelenski vratiti i potpisati sporazum o mineralnim resursima, koji je na čekanju od sastanka dvojice lidera u Beloj kući 28. februara, kada nakon razmene oštrih reči sporazum nije bio potpisan, iako je to bilo planirano.
Izaslanik američkog predsednika za Bliski istok Stiv Vitkof je danas rekao da se "svakako" nada da će dogovor biti završen ove nedelje.
-Idemo tamo sa očekivanjem da ćemo napraviti značajan napredak, rekao je Vitkof za Foks njuz.
Zelenski je prošle nedelje liderima Evropske unije u Briselu rekao da je otvoren za prekid vatre, ako Rusija pristane da zaustavi vazdušne napade i pomorske operacije, kao i da bi trebalo da usledi razmena zatvorenika.
Zelenski je danas doputovao u Saudijsku Arabiju, i trebalo je da se sastane sa prestolonaslednikom princom Muhamedom bin Salmanom, nakon čega bi tim njegovih savetnika trebalo da ostane u toj zemlji radi razgovora sa visokim predstavnicima Sjedinjenih Američkih Država.
(Tanjug)
BONUS VIDEO - PIJAN VOZIO 200 NA SAT PO SURČINU: Presretači zaustavili džip kanadskih tablica
Preporučujemo
DOK EU OJAČA VOJSKU... Britanski mediji: Rusija bi mogla da okupira i zapadnu Ukrajinu
10. 03. 2025. u 22:11
"SVEOPŠTI RAT" Stiglo veliko upozorenje Americi
VISOKI iranski zvaničnik upozorio je da će svaki napad na njegovu zemlju biti smatran „sveopštim ratom“ dok se američka udarna grupa nosača aviona približava regionu.
24. 01. 2026. u 09:31
U FEBRUARU POTPUNI KOLAPS POLARNOG VRTLOGA? Hladna masa zalediće Evropu, evo šta nas očekuje
NAKON stratosferskog zagrevanja početkom februara, najnovije prognoze pokazuju potencijalni potpuni kolaps polarnog vrtloga, što će na kraju dovesti hladan vazduh i u Evropu, piše Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. u 14:21
NAJSTARIJI JUGOSLOVEN: Doživeo 132, izrasli mu treći zubi
U AKCIJI nekdašnje revije Yugo papir “Tražimo najstarijeg Jugoslovena“ 1978. godine novinari su se zaputili u selo Oraš Planje udaljeno od Tešnja desetak kilometara, gde je živeo Meho Hadžić.
23. 01. 2026. u 16:47
Komentari (0)