POBEDNICI OSTALI BEZ VLASTI: U Beču prvi put tročlana koalicija, vlada stiže posle pet meseci
AUSTRIJA je izašla iz petomesečnog vakuuma tokom kog je bila bez vlade, a novi, prvi put trostranački, kabinet u Beču, sastavljen od konzervativaca Austrijske narodne stranke(OVP), socijaldemokrata(SPO) i liberalnog Neosa, mogao bi da startuje koliko u ponedeljak.
Foto Kancelarija grada Beča u Beogradu
Kancelar će biti Kristijan Šteker, lider OVP, a vicekancelar Andreas Babler, čelnik SPO. Desna Slobodarska partija Austrije( FPO), koja je lane pobedila na izborima, neće, međutim, biti u vlasti.
Čekanje od oko 150 dana na novu vladu, koliko je proteklo od lanjskih izbora, svojevrstan je rekord i presedan u istoriji ove zemlje. Analitičari ističu da će se vlada suočiti sa mnoštvom "vrućih krompira" i najavljuju mučno proleće, uprkos programu pod sloganom: "Učinite pravu stvar za Austriju!" SPO i OVP, sastali su se juče i dobili zeleno svetlo svoje partijske baze, a Neos se tome nada sutra.
Aspiracije OVP, SPO i Neosa, još su lane bile da se stvori koalicija centra i da se desničarski populisti FPO, iako praktično pobednici izbora, drže podalje od vlasti. Ta ideja, najpre je propala, u januaru, kad se Neos povukao iz pregovora. Ubrzo potom, neuspehom su okončani i razgovori o dvopartijskoj koaliciji između OVP i SPO.
Savezni predsednik Aleksander Van der Belen, zadužio je lidera FPO Herberta Kikla da formira vladu. Kikl jem u startu, želeo da radi sa OVP, a lider te stranke Karl Nehamer, takođe je, zarad saradnje, progutao više od jedne gorke pilule. Ali, uzalud. Nehamerovi desničarski populisti, koji su kritični prema EU i skloni Rusiji, nisu mogli sa proevropskim konzervativcima da se dogovore o spoljnopolitičkoj strategiji. Želeli su kompletan remont sistema u zemlji, nepriznavanje presuda međunarodnih sudova, legalizaciju oštrijeg postupanja sa azilantima, kontrolu nad ministarstava unutrašnjih poslova i finansija. Pored toga, vladalo je veliko nepoverenje između dve stranke, podseća nemački magazin Štern.
Čvor
TROSTRUKA koalicija u nastajanju, već se suočava sa ogromnim zadacima, a analitičari ističu da je veliko pitanje da li je dorasla tim izazovima. Ekonomija stagnira, u Evropi je rat, a Amerika se okrenula od Starog kontinenta i jasno mu saopštila da preuzme odgovornost za svoju odbranu, jer Vašington više nije takav saveznik, kakav je Briselu nekad bio.
Da bi okončao političku krizu, Van der Belen je apelovao na nacionalni ili takozvani "državni razlog", kao i na sposobnost političkih snaga da postignu konsenzus. Pod rastućim pritiskom velikog budžetskog deficita, OVP i SPO, ponovo su započeli pregovore. Kad im se pridružio, Neos je delovao beskompromisno kao da je pobedi na izborima, a ne dobio svega devet odsto.
OVP je prekršio predizborno obećanje da neće pregovarati sa Kiklom i to je ovu partiju koštalo pada rejtinga, ali će ona, ipak, dati kancelara. Šteker, međutim, nije bio glavni kandidat na izborima, te se, stoga, njegov legitimitet može dovesti u pitanje. I SPO se davi u problemima, godinama je ispresecan frakcijskim borbama i sada to nastavlja da produbljuje, raspodelom ministarskih mesta.
Preporučujemo
NOVA RUNDA PREGOVORA: Meksička vlada razmatra hoće li nastaviti sa slanjem nafte Kubi
23. 01. 2026. u 22:32
UKRAJINCI OBORILI NOVI RUSKI DRON: Zaprepastili se šta se nalazi u njemu
JEDNOG od prvih dana 2026. godine ukrajinska vojska oborila je ruski dron novog tipa. Identifikovan je kao „Geran-5“, brz i dalekometni dron.
23. 01. 2026. u 12:25
U FEBRUARU POTPUNI KOLAPS POLARNOG VRTLOGA? Hladna masa zalediće Evropu, evo šta nas očekuje
NAKON stratosferskog zagrevanja početkom februara, najnovije prognoze pokazuju potencijalni potpuni kolaps polarnog vrtloga, što će na kraju dovesti hladan vazduh i u Evropu, piše Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. u 14:21
NAJSTARIJI JUGOSLOVEN: Doživeo 132, izrasli mu treći zubi
U AKCIJI nekdašnje revije Yugo papir “Tražimo najstarijeg Jugoslovena“ 1978. godine novinari su se zaputili u selo Oraš Planje udaljeno od Tešnja desetak kilometara, gde je živeo Meho Hadžić.
23. 01. 2026. u 16:47
Komentari (0)