EKONOMIST: Kako se pobeda Trampa iz noćne more pretvorila u tračak nade za Ukrajinu?
POLITIKA samoograničenja predsednika Džozefa Bajdena u pitanjima američke pomoći Ukrajini toliko se umorila od Kijeva, da se pobeda Donalda Trampa na izborima iz najgore noćne more pretvorila u tračak nade za ukrajinsko rukovodstvo, ocenio je danas britanski Ekonomist.
FOTO: Tanjug/AP
List podseća da je tokom predizborne kampanje Donald Tramp više puta kritikovao američku pomoć Ukrajini i odbijao da osudi rusku agresiju, ali da je ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski posle njegove pobede požurio da čestita republikancu.
- Radujemo se eri jakih Sjedinjenih Američkih Država pod odlučujućim vođstvom predsednika Trampa - napisao je Zelenski na mreži X. Ovako elokventna čestitka, prema oceni Ekonomista, još jednom potvrđuje razočaranje Bajdenom koje ukrajinski zvaničnici izražavaju u privatnim razgovorima.
Odbijanje Amerike da odobri Ukrajini da koristi donirane vojne projektile za napad na Rusiju, hronična kašnjenja vojne pomoći i neuspeh da se Ukrajini ponude kredibilne bezbednosne garancije, viđeni su kao slabost i licemerje. Trampova pobeda bi stoga mogla da ponudi Ukrajini izlaz iz onoga što je Ekonomist opisao kao "krvavi ćorsokak u najboljem slučaju, i poraz u najgorem".
Ekonomist navodi da, Iako je Trampov izborni potpredsednik, Džej D. Vens ranije izrazio namere da zamrzne rat i primora Ukrajinu na neutralnost, ''a da ne kazni agresora na bilo koji način'', ne veruje se da će novi američki predsednik potpuno "prodati" Ukrajini, kao i da "definitivno neće želeti da bude autor i vlasnik poraza Ukrajine".
List dodaje da ruski predsednik Vladimir Putin ostaje nepoznati element, u vezi sa onim na šta je spreman da pristane zarad mira. Izvori bliski ruskom lideru dali su oprečne signale o njegovoj spremnosti da pregovara, a jedan izvor je upozorio da "složena pitanja" čine brzi mirovni sporazum sa Ukrajinom "nerealnim", navodi Ekonomist.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
HLADAN TUŠ ZA ZELENSKOG: Trampova inicijativa za Ukrajinu uništava "plan pobede"
07. 11. 2024. u 19:35
RAT U UKRAJINI: Američki zvaničnici otkrili šta se desilo u Kurskoj oblasti (FOTO)
06. 11. 2024. u 06:47 >> 18:56
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"NE ŽELIM PREGOVORE" Tramp brutalno zapretio: Napadi na Iran biće nastavljeni dok ne pristanu
PREDSEDNIK Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je danas da će američki vazdušni udari na Iran biti nastavljeni i narednih dana, uz upozorenje da će biti sve intenzivniji ukoliko Teheran ne pristane na sporazum, dodajući da trenutno ne želi pregovore sa Iranom.
15. 07. 2026. u 20:30
NOVI JEZIV SNIMAK DRAME U AVIONU: Supruga drži Srbina da ne ispadne iz aviona (VIDEO)
NA letu iz Soluna za Mihnen prošlog petka dogodio se incident kada je tokom leta pukao prozor aviona, a onda je došlo do dekompresije kabine.
14. 07. 2026. u 17:57
VODITELjKA GODINAMA NE SPAVA SA MUŽEM: "To je za mene traumatično!"
VODITELjKA sa suprugom već godinama ne spava u istom krevetu...
14. 07. 2026. u 11:17
Komentari (0)