JOHANIS U NJUJORKU: Ako želimo da pronađemo rešenja, moramo imati odgovorniju viziju sveta
KOLIKO god da je svet danas nesiguran, odgovor na naše probleme uvek će biti više saradnje i više solidarnosti, izjavio je danas predsednik Rumunije Klaus Johanis pred Generalnom skupštinom UN u Njujorku.
Foto: Profimedia
Rumunija će uvek podržavati međunarodni svetski poredak, sa UN u središtu, istakao je on, preneo je Ađerpres.
"Ako želimo da pronađemo rešenja, moramo imati odgovorniju viziju sveta. Da bi razumeli njegove izazove. Podsetimo se šta nas je uopšte spojilo ovde. Mir kao stanje duha, kao svrha, kao oruđe", naveo je Johanis.
On je rekao da "nažalost, vidimo širom sveta da su nesigurnost, nasilje, sukobi, pa čak i ratovi čvrsto zavladali našim svetom".
"Naš glavni izazov je pronalaženje preko potrebnih rešenja za obnovu i očuvanje mira. U suprotnom, gubimo međunarodni poredak i međunarodno pravo. Kada je diplomatija najteže oruđe koje treba upotrebiti, upravo tada je najpotrebnije koristiti je", istakao je Johanis.
On je govorio o potrebi pružanja podrške Ukrajini koliko god je to potrebno u njenom ratu protiv Rusije kao i o podršci koju Rumunija pruža svom susedu.
Istovremeno pozvao je na prekid neprijateljstava u Pojasu Gaze, "bezbedno oslobađanje svih talaca i omogućavanje bezbedne isporuke humanitarne pomoći za civile Gaze".
Preporučujemo
PUTINOV SPECIJALAC: Gotovo je sa Grenlandom, neka se spremi Kanada?
SJEDINjENE Američke Države su već odlučile o sudbini Grenlanda, da li je na redu Kanada, zapitao se Kiril Dmitrijev, specijalni predstavnik ruskog predsednika Vladimir Putina za investiciono-ekonomsku saradnju sa inostranstvom.
06. 01. 2026. u 12:49
BRITANCI TVRDE: Ovo je Trampov plan za Grenland, pogledajte šta nudi američki predsednik
SJEDINjENE Američke Države žele da ponude Grenlandu sporazum o slobodnom pridruživanju, sličan onom koje Vašington ima sa pojedinim malim državama u Tihom okeanu, saznaje Ekonomist.
06. 01. 2026. u 14:39
KAKO IZGLEDA ŽIVOT U NAJHLADNIJEM MESTU NA SVETU? Selo u kojem se automobili ne gase, telefoni ne rade, a deca idu u školu na –50°C
PROSEČNA temperatura u gradu zimi pada na -58 stepeni Celzijusa...
07. 01. 2026. u 18:20
Komentari (0)